BAŞARILI KADIN YERLİKAYA HEDEFİNİ AÇIKLADI

Reklam
Reklamı Gizle

A52 TV ekranlarında her sabah saat 10:00’da yayınlan Çay Saati programına canlı yayın konuğu olan Ak Parti Meclis üyesi ve Okçuluk Antrenörü Suna Yerlikaya başarılı kadın olarak hayatını anlattı.

Ak Parti Meclis üyesi ve Okçuluk Antrenörü Suna Yerlikaya yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

“Eskiden kız çocuklarını okutmaya gerek yok diye bir algı vardı. Benim babamda onlardan biriydi. Neredeyse ilkokulu bile okutmayacaktı. İlkokula başladım son sınıfa geldiğimde babama okula devam edecek miyim? Diye sormaya başlamıştım. Deneme sınavlarına pek fazla girmemi istemezdi çünkü bir şeyler başaracağıma inanırdı. Babam okul bittikten sonra okulun yanında olan bir dikiş kursuna gönderdi. Okula bakıp ağladığım zamanlar oldu. Bu konuda şu an bile çok düşününce ağlayabilirim. Evlendim ve iki çocuğum oldu. Çocuklarım büyüdükten sonra da açık öğretimden bir şeyler yapmak istiyordum ve vakit kaybetmeden işe koyuldum. Açık öğretime kayıt olunurken küçücük bir meblağ vardı. Çevremde dediler ki o para ile git çocukların için bir şeyler al dediler. Açık öğretime yazılmadan öncede kendimi geliştirdim.

Halk eğitim kursları bizler için çok önemli ve destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bence Ünye Halk Eğitim binası çok daha büyük bir binada olmalı. Benim okuduğum zamanlar her yıla bir ders koymuşlardı. Şimdi ise bir yılda bitirebiliyorlar. Şu an okuyanlar için her şey çok daha kolay, internette ders anlatan hocalar bile var. Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girdim. Üniversite sınavında dershaneye giden öğrencilerden daha büyük bir başarı elde ettim. Düşünüp karar verdikten sonra Maliye Müdürlüğü okumaya karar verdim. Bu bölüme karar verince 30’lu yaşlardaydım, eğer bu bölümü 35 yaşlarına kadar bitirebilirsem Kaymakamlık sınavına gireceğim diye kendimle iddiaya girdim. Açık öğretimde maliye devam ederken ikinci öğretim fırsatı çıktı. Maliye 2. Sınıftayken annem vefat etti ve kendimi iyi hissetmedim. Dönemlere kayıt yaptıramadım ve o kaymakamlık sınavını da kaçırdım.

Bir çok işte görev aldım

Fevzi Çakmak İlkokulunda yardımcı personel olarak yıllarca çok severek çalıştım. Daha sonra okçuluğa merak saldım. Eşim Engelli Spor Kulübü Başkanı olarak işe atıldı ve daha sonra engellilerin yapabileceği spor dallarını araştırdık. Voleybolu düşündük ama dezavantajı vardı. Profesyonel tekerlekli sandalyelerin fiyatları çok yüksek. Okçuluğa başlamadık ve bence bunu nasıl yapacağız çok detaylı bir spor diye düşündük. Daha sonra kulübümüzün bir antrenöre ihtiyacı oldu. Antrenörlük için Antalya’ya bir kampa gittim ve 1. Ve 2. Kademeyi aldım. Bu konuda kulüp olarak başarılı da olduk. Okçuluk odaklanmaya yardımcı olan bir spor dalı. Bize kulübü açarken çok destek verenler oldu. Bu kulübü kurarken benim çok istediğim bir proje vardı. O da engelli arkadaşlarımın gözünden bir fotoğraf çekelim ve bunları kulübümüzde sergileyelim diye düşündüm.

Siyaseti seviyorum

Desteklediğimiz partinin kadın kollarında yer aldım. Kadın kollarında medya başkanlığı yaptım. Daha sonra meclis üyesi adaylığım oldu ve şu an da bir meclis üyesiyim. Severek de ilerliyorum, aynı zamanda Kızılay’da da yer aldım. Bizler sadece vesileyiz herkesi yardımcı olmaya çağırıyorum. Siyasette olmayı çok seviyorum çünkü insanların hayatına dokunmayı seviyorum.”   DEDİ