AV SEZONU BAŞLIYOR

Reklam
Reklamı Gizle

2021-2022 av sezonu 21 Ağustos 2021 tarihinde başlıyor.

Ordu Valiliği, 21 Ağustos’ta başlayacak 2021-2022 Av Sezonu konusunda duyuru yayımladı.

Valilikten yapılan duyuruda Merkez Av Komisyonu’nun avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini ve mücadele amaçlı avlanma usulünü belirlediği hatırlatıldı.

Valilik, avlanmanın tüm bölgelerde aynı gün bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacağını, alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabileceğini ayrıca yaban domuzu avının ilave olarak Salı günü de yapılabileceğini kaydetti.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle;

“-Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

-Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

-Avlanma günlerini,

-Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

-Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

-Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

-Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

-Mücadele amaçlı avlanma usulünü,

belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 21 Ağustos 2021 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 20 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.”