ATAY “KADIN İNSAN, ERKEK İSE İNSANOĞLU”

Reklam
Reklamı Gizle

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanlığı Çanakkale anma programları kapsamında tiyatro gösterilerinde kadın oyuncularının sahneye çıkmasının engellenmesine tepki gösterdi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, TBMM 18 Mart Çanakkale anma programı kapsamında düzenlenen tiyatro gösterilerine çıkarılmayan kadın oyuncuların haklarını savunarak, sorumluların istifasını istedi.

Başkan Atay, “biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız” diyerek “Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar” dedi.

“Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz,  sorumlular derhal istifa etsin” diyen CHP Ünye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay basın açıklamasında şunlara yer verdi:

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

“Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz”

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar” dedi.

                                         

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir