Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ARZANOĞLU’NDAN,ÜRETİCİ FINDIĞINI BEKLETSİN UYARISI

ARZANOĞLU’NDAN,ÜRETİCİ FINDIĞINI BEKLETSİN UYARISI
04 Eylül 2021 - 0:37

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, fındık ve rekolteler hakkında değerlendirme yaptı.

Arzanoğlu yaptığı değerlendirmede, fındık fiyatının ilerleyen zamanlarda yükseleceğini vatandaşların beklemesini belirtti.

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu A52 TV kameralarına yaptığı açıklamada şu sözleri ifade etti;

“Piyasada son durum fındık hava yağışlarından dolayı kendisini 15 gün geriye attı. Üreticilerin fındıkları şu an da harmanda ve kurutmaya çalışıyorlar. Müşterilerimizin çoğu henüz toplamaya bile başlamadı. Bizim de tek korkumuzun yağmurun fındığı çürütmemesidir. Bu hafta fındık fiyatı 50 randımandan 24 TL’ye alıyoruz. Üreticiler fiyattan memnun değil. Toprak Mahsullerinin 26,5 TL ile almasını da üreticiler memnun değil. Devletin bu sene verdiği fiyat ile geçen sene baz aldığımız da 25 TL’ye fındık alıyorduk.

ÜRETİCİLER FINDIKLARINI BEKLETSİNLER

Fiyat ileriye dönük ne olduğunu düşündüğümüz de Feraro fabrikası 25,5 tan fındık alamaya başlamış. Toprak Mahsulleri Ofisi yaptığı açıklamada ise biz baraj fiyattan alıyorsak sizler bizden yüksek fiyattan alın diye söylüyor. Karadeniz insanları fındık sezonuna maalesef ki sezona borçlu başlıyor.

Fındıktan başka bir gelir kaynağımız olsa veya insanlar sezona borç ile başlamasa belki fındık fiyatı daha yüksek olur. Biz sadece fındığı alıp satıyoruz. Üreticinin cebine daha fazla para girmesi bizleri sevindirir. TMO alışa başladığından itibaren fiyatta bir değişiklik olmadı.

Üreticiler fındıklarını satmazsa fındık fiyatı basamak basamak yükseltecektir. Ben 30 yıldır bu işi yapıyorum ve 2014 yılında 24 TL’ye fındık sattığımızı biliyorum. Yüksek kesimlerde fındık olmadığını söylüyorlar üreticiler. Üreticilerden tek istediğimiz fındıklarını iyi kurutup çürüğünü iyi seçsinler. Fındıklarını hemen piyasaya sürmesinler.” Dedi.     

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-