Arzanoğlu’ndan Fındıkta Son Durum

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, fındık fiyatları ile ilgili gazetemize özel bilgi verdi.

Arzanoğlu güncel fındık fiyatlarını açıkladı.

Arzanoğlu Tarım sahibi Ersin Şahin Arzanoğlu, açıklamasında şunları söyledi;

“Bugün 13 Nisan Salı fındık fiyatımız faturalı olaraktan 22 TL, ele geçen para ise 21,5 TL’dir. Yukarılarda don oldu mu ne kadarı yandı hakikatten bu bir muamma.

Sigorta eksperleri köylerde gezdiler ve sonuç olarak yanık oranın %90 ve %30 arasında değiştiğini belirtiler. Fakat hiç yanmayan bahçelerinde olduğunu söyleyebilirim.

Zarar durumu zamanla belli olacak diye tahmin ediyorum. Çünkü havalar düzeldiğinde ne kadarı yandı ne kadarı döküldü ne kadarı dondu anca anlaşılır diye düşünüyorum.

Köylümüzün elinde bayağı fındık var. Bilakis fındık fiyatları ile ilgilenen kişi sayısı çok. Bu sene fındıkla ilgili enteresan bir gelişme oldu. Eylül ayında 22 TL ile başlayan fındık yine Eylül ayında %20 artarak 26 TL’ye kadar yükseldi.

Bu gidişat yüzünden yılbaşına doğru daha yükselerek 30 TL’yi bulacağını düşünen üreticiler ellerindeki fındığı tuttular ve satmadılar. Bu durumda Pandemi olayı ve ekonomik sıkıntılarında etkisi var. Hiçbir vatandaş dışarı çıkamıyor ve aynı sıkıntı devam ediyor.

Bu sıkıntılar dünya genelinde de bulunduğu için fiyat ihracatında bir düşüklük meydana geldi. Tatbikî bu seferde fındık fiyatları beklenen düzeye çıkmadı. Şubat ayında ihracatçı arkadaşlarımızın yaptığı sayıma göre 850 bin ile 900 bin ton arasında söyleniyordu. Fakat bu olan yanıklardan dolayı verilen hasarlar yakında tamamen belli olur diye düşünüyorum.” Dedi.