Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ARZANOĞLU “YILBAŞINI BEKLEYİN”

ARZANOĞLU “YILBAŞINI BEKLEYİN”
28 Eylül 2021 - 22:59

Ünye’de Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, fındık fiyatları ile ilgili A52 TV kameralarına açıklama yaptı.

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu yaptığı açıklamada, fındık fiyatının düşük olduğunu ve üreticilerin emeğini karşılamadığını belirtti.

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu yaptığı açıklamada;

“FINDIKTA KARTEL VAR MI?”

“Kendi görüşümle fındıkta kartel yok. Çünkü fındık tarım ürünü. Tarım ürününde yıllardan beri gelen bir gelenek vardır. Mahsul çok olduğunda fiyat az olur.  Mahsul az olduğunda da fiyat yüksek olur. Bu demek oluyor ki talebe bağlı olarak fiyat oluşur.

Kartel meselesine gelince medyada hep duyuyoruz. Ferraro firmasına baya bilevleniyorlar. Herkes kendine göre bir şeyler söylüyor. Ama şahsi görüşüm şu şekilde, Ferraro firması olmasa Türkiye’deki fındık nereye gidecek? Yüzde 70-60’nı bu firma kendisi alıyor. Biz zamanında yanlış yönlenmişiz. Biz sadece fabrikalarda kırıp satmışız. Ferraro bu boşluğu buldu. Fındık, çikolata ve kakaoyu birleştirip kaliteli çikolata elde etti. Ürünlerini dünyaya satıyor. Sattığı içinde daha fazla harcıyor.

“RANDIMAN TUTMAZSA ZARAR EDİYORUZ”

10 sene önce Ferraro firmasına biz 25 TL fındık sattık. Ben 30 yıla yakın bu işi yapıyorum. Örnek verecek olursak, 10 ton fındığa ihtiyacı olan kişiye 20 ton fındık teklif edilince haliyle fındığın fiyatı düşüyor. Köylümüzün ağzında “tüccar fındığı ucuza alıyor” gibi şeyler konuşuluyor. Tüccarın elindeki gücü ne. Ya elinde 10 ton ya da 20 ton bekletecek gücü var. Tüccar köylüden bugün alıyorsa aynı fiyata fabrikaya devrediyor. Randımanı tutmazsa zarar ediyoruz. Randımanı tutarsa üç beş kuruş kar ediyoruz. Köylülerin harmanına arabamızı gönderiyor fındığımızı alıp getiriyoruz. Burada tartıp döküyoruz. Tekrar yükleyip fabrikaya teslim ediyoruz. Bu üç işlemi kendimiz yapıyoruz. Bugün bize ve fındık fabrikalarına fiyat sorarsanız fiyatlar aynı. 500 kilo fındığa bir fabrika araba gönderir mi?

FINDIK FİYATI 30 TL OLMASI GEREKİRDİ

Şu anki fiyatlarımız 23 TL. Şahsi görüşümü söylemek gerekirse bu sene fındığın 30 TL olması gerekirdi. Çünkü geçen sene bu günlerde 25 TL’den fındık aldık. 5 TL çok afaki bir fiyat değil. Baktığımız bütün ürünlerde yüzde yüze yakın bir fiyat artışı var. Yağ, akaryakıt, un, şeker ve kömür gibi ne olursa olsun fındık geçen sene 25 TL’ydi şimdi fındık 23 TL.

Toprak mahsullerinin eksikliği kanuna dayanan bir şey var. Onlar kanuna dayanarak kişilerden yer. Bir dönümde 110 kilomu fındık oluyor? Sonra bizim Karadeniz’deki yerlerin tamamı tapulu değil. Tapusuz yerlerden de fındık üretiliyor. Aslında kişinin beyanına göre fındığını almalı. Örnek verirsek 10 ton fındığı oluyor, 50 dönüm tapulu yeri var. 5 ton fındık verebiliyor diğer 5 tonu ne yapacak? Piyasaya satacak. Toprak mahsullerinin 26,5 TL’ye yakın fındık almasına rağmen şu anda fındık bizde 23 TL’ye kadar düştü. Yine söylüyorum fındık fiyatı düşük, en az 30 TL olmalı.

YILBAŞINDAN ÜMİTLİYİM

Amele fiyatı 150 TL, patoz fiyatı 400 TL olmuş. Gübre fiyatları da baya yükselmiş. 26 azot gübrenin 3000 TL olduğu söyleniyor. Siyah gübrenin 4800 TL olduğu söyleniyor. Bu devirde nasıl olacak nasıl çıkacağız işin içinden? Köylü hakikaten zor durumda, zaten imkânı olmayan fındığı dalında yiyor. Yüzde 50’de zaten imkânı iyi olan kişiler, onlarda borçlu değil. Fındıklarını istediği gibi satabiliyor. Tahminim yılbaşından sonra kıpırdama olabilir. Yine de ihracatçıların ne kadar fındık ihtiyaçları olduğunu bilemiyoruz. İnşallah iyi olur diye bekliyoruz.” Dedi.

               

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-