Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ARZANOĞLU ”FINDIKTA SÜRPRİZ OLABİLİR”

ARZANOĞLU ”FINDIKTA SÜRPRİZ OLABİLİR”
10 Kasım 2020 - 1:56

Ünye’de Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, şuanki fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

50 randıman fındık fiyatının 23 TL’e olduğunu ve bu fiyatın fındığın randımanına göre yükseldiğini belirten Arzanoğlu, üreticinin fındıklarını hala satışa çıkarmadığını belirtti.

Fındık fiyatının düşük olmasını rekolteden kaynaklandığını belirten Arzanoğlu, “Vatandaşlarımız bu gidişle 30 TL’yi bulur düşüncesine kapıldı. Fındıklarını satmak isteyenler bile satmaktan vazgeçti.” belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu seneyi oldukça enteresan geçiriyoruz. Ben 26-27 yıldır fındıkçılık yapıyorum. Eylül ayında fındık fiyatını 21 TL’den 25 TL’ye çıkması çok tuhafımıza gitti. Vatandaşlarımız bu gidişle 30 TL’yi bulur düşüncesine kapıldı. Fındıklarını satmak isteyenler bile satmaktan vazgeçti. Ekim ayında insanlarımız fındık fiyatının yükseleceğini beklerken düşüş yaşandı. Bugüne geldiğimiz de faturalı 23 TL’den faturasız 22.5 TL’den satılıyor. Dolap bazında Tansu çillerle toplantı yaptığımızda fındığa 3 dolar fiyat verildi. Bugün hesap yaptığımızda 3 dolardan fındık fiyatı 25 liraya geliyor. Maalesef ki şuan da bile fındık fiyatı 23 liradan seyrediyor. Tahmin ediyorum ki fındık fiyatının düşük olması rekolte den dolayıdır.

İhracatçılar Birliğinin geçen hafta yayınladığı bildiride 2019 yılında Avrupa’ya giden fındık miktarı iç fındık bazında 96 bin ton bazındadır. 2020 yılında ise 54 bin ton civarındadır. Yaklaşık yarı yarıya dışarıya az ürün satılmıştır.

Eylül ayında yeni ürüne talepten dolayı fiyatın yükselmesini bekliyorum. Yılbaşına daha çok var ve çok şey değişebilir.

Fındıklarını satan yok, geliyorlar çayımızı kahvemizi içiyorlar ama fındık satan kimse yok. İlerleyen zamanlarda fındık fiyatının yükseleceğini kimse bilemez ama bizim ümidimiz var umarım yükselir. “Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-