ARZANOĞLU FINDIK PİYASASINDAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Fındık üreticilerinin merakla takip ettiği fındık piyasasındaki son durumu Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu değerlendirdi.

Fındığın güncel fiyatının 25 lira seviyelerinde olduğunu belirten Arzanoğlu, dolar bazında bakındığında fındık fiyatının şu anda 30 lira olması gerektiğini ifade etti.

İlerleyen zamanlarda fındık fiyatının yükseleceğini ve 30 lira seviyelerine gelebileceğini tahmin ettiğini söyleyen Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, fındık piyasasındaki son durumu şu şekilde aktardı;

Avrupa 3 Doların Altında Fındık Yiyor

“Güncel fındık fiyatımız faturalıda 25 liradır. Bugün dolar bazında hesap yapıldığında fındığın 30 lira olması gerekmektedir. İhracatçılarımız zannetmiyorum ki Avrupa’ya ucuza fındık satsınlar. Tahminimce 2014 ve 2006 yıllarında Avrupa pahalı fındık yemiştir. Diğer senelerde Avrupa 3 doların altında fındık yiyor. Bir yerlerde bir eksik, bir yanlış var. Geçmişe bakıldığında biz fındığı sadece kabuktan ayırıp iç yaparak sattık. Bizden alan büyük firmalar fındığı işliyorlar, nihai ürün haline getiriyorlar ve daha pahalıya satabiliyorlar. Yeni yeni bizim büyük firmalarımız fındığı sadece kırıp satmıyorlar, işliyorlar ve satıyorlar. İnşallah ilerleyen zamanlarda fındığı nihai ürün olarak daha pahalı satacağız.

Fındık Fiyatının Yükseleceğini Düşünüyorum

Ben fındık fiyatının yükseleceğinden ümitliyim. Avrupa Noel tatilinde kuruyemiş ürünlerinde çok harcama yapıyor. Bizde de kuruyemiş olarak fındığa yönelim oluyor. TMO’nun piyasadaki fazla fındığı aldığını hissediyorum. Son 2 aydır TMO’ya fındık gidiyor, bize de TMO’dan geçmeyen fındıklar geliyor. Ben ilerleyen dönemde fındık fiyatının biraz daha yükseleceğini tahmin ediyorum. 30 liralar fındık için çok yüksek fiyatlar değildir. Ben fındığın 30 lira seviyelerine geleceğini düşünüyorum.” dedi.