ARPACIOĞLU ”ÜNYE’NİN 1 METRE YERİNİ SATMADIM”

Reklam
Reklamı Gizle

İki dönem Ünye Belediye Başkanlığı yapmış ve büyük projelere imza atmış Ahmet Arpacıoğlu A52 Tv ekranlarında yayınlanan Kaptan Köşkü programına konuk oldu.

Programda önemli açıklamalar yapan Ahmet Arpacıoğlu’nun açıklamaları kamuoyunda adeta “Şimdiki yöneticiler benim yaptıklarımın bakım ve tamirini yapsalar onlara yeter” olarak algılandı.

Programın sonuna doğru Büyükşehir ve Ünye Belediyesi’nin karnesini veren Arpacıoğlu 2 belediyeye de zayıf not verdi.

İzleyenlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yorum ve sorularıyla katıldığı Kaptan Köşkü Özel programında Eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu’nun açıklaması şöyle;

SİGORTA ÜNYE BELEDİYESİNİN HESAPLARINA HACİZ KOYDU

Göreve geldiğimizde personelimiz ümitlerini kaybetmişler, hayalleri bitmiş bir kaos içinde yaşıyorlar tam bir keşmekeş bir durum vardı. Ama biz geldik ve dediğimiz gibi maaş kartlarını ceplerine koyduk ve saatinde gidip maaşlarını aldılar. Daha da ilerisi geriye dönük bütün borçlarını aldılar. Dahası bankalar size kredi verelim diye kapılarımızı aşındırdılar. Evet belediyenin borcu olabilir çünkü devletlerin devlete borcu var. Sigorta bizim zamanımızda da geldi Ünye belediyesinin hesaplarına haciz koydu. Yarın bir kanun çıksa ve hükmet dese ki ben bütün belediyelerin borçlarını bir defaya mahsus olmak üzere affettim.

Bizim bu verdiğimiz binalara yazık olmayacak mı?

Belediye afları çıkıyor diyor ki devlet faizi sildim, böyle bir af çıkarsa bizim Ünyelilerin bu emeklerine, paralarına yazık değil mi?

Dolayısıyla belediye mülkü satışlarını asla doğru bulmam. Bundan önce yapılan satışlarda yanlıştı, maalesef ki Ünye in bundan önceki döneminde satılmayan alanı kalmadı. 15 Temmuz diye bilinen alanın tamamı Ünyelilerindi ama şu an değil.

ÜNYE’Yİ CEZALANDIRMAYA KİMSENİN HAKKI YOK

Ünye ve Ordu belediye başkanına küserek Ünye’yi cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur, böyle bir şey olamaz. Burada sivil toplum örgütleri, eski belediye başkanları ve kanaat önderleri devreye girmesi gerekiyorsa hep beraber araya girelim. Kavganın kimseye faydası yok kucaklaşalım hizmet edelim, veririz vermeyiz o başka bir şey ama biz hizmet almak zorundayız.

BİZDEN SONRA KAYDA DEĞER İCRAAT YAPILMADI

Halka soralım bugüne kadar halkın hatırladığı, gördüğü ya da aklında olan ne var? Vatandaş kimini hatırlamasa da çoğunu bilir. Biz buraları vatandaşın hizmetine sunmak için belediyede ki bürokrat arkadaşlarımla beraber çalıştık.

VALLİLİĞİN ÜNYE’YE VEDİĞİ KARNE ORTADADIR

17-25 Aralık 2013 yılında kumpas olaylarından sonra Şubat ayında şu anki Cumhurbaşkanımız Ünye’ye, Fatsa’ya ve Ordu’ya açılışlara geldi. Ordu valiliği bu açılışları organize etti ve Ordu merkezde Fatsa’da, Ünye’de yapılan yatırımları tanzim etti. Bu tamamen Ordu valiliğinin yapmış olduğu bir broşürdür, Orduya yapılan toplam yatırımların broşürdür. Şu anda belediyeciliği konuştuğumuz için belediyelerin projelerine söylüyorum. Broşür de şu sözler geçiyor: “Ordu belediyesi 10 proje ile 9 milyon 921bin TL’lik bir yatırım yapmıştır. Fatsa belediyesi 2 projeyle 9 milyonluk, Ünye belediyesi ise 9 proje ile 52 milyon 965 bin TL ‘ye yaklaşık 53 trilyonluk yatırım yapmış.” Bu valiliğin Ünye’ye verdiği bir karnedir.

115 MİLYON BORÇ DEVİR ALINMADI

 Ben 1 metre bile Ünye belediyesinin mülkünü satmadım. Nisanın 26’sı 2014 yılında iller bankasının sitesinden alınmıştır bu. Ünye belediyesine benim bıraktığım borç 23 milyon 333 bin TL’dir. Yanılmıyorsam Hüseyin Tavlı 115 milyon borç devir aldım dedi. 115 milyon borçla devir alınan bir belediyenin benden 5 yıl sonra yaptıkları ortada. O zaman Ünye belediyesine ait olan uniport ve 15 Temmuz meydanının tamamı Ünyelilerinken şimdi değil.

TAVLI NEYİ SAKLIYOR?

Onlarla beraber borç 115 milyon sormazlar mı insana sen bu parayı nereye harcadın diye. Ünye belediyesi uniport binasının bulunduğu alan ile ilgili raporlar tutmuş. Bunu Ünye belediyesi 2018 yılı denetim raporu yazarsanız internetten bulabilirsiniz. Hüseyin Tavlı ‘dan iç işleri bakanlığının raporunu iki defa istedim bana vermedi. 15 Temmuz meydanında 26 milyon 881 bin TL iç işleri bakanlığının raporu ile Ünye’nin bu parası kayıp mı diye sorduk onlar bana meclis kararını anlattı yani net bir cevap alamadım.

VİCDANLAR HESAP SORUYOR

Maalesef 2014 yılı ve sonrası kibir furyası başladı, hızla devam etti. İstanbul başta olmak üzere birçok ilçe ve büyük şehir belediye başkanları görevden alınmaya başlandı. Şimdi gördük ki Ordu büyük şehir belediye başkanlığının belde evleri diye yaptırdığı yer kanunsuzmuş, hukuksuzmuş yani dışarıdan öyle biliniyor. Ama vicdanen şunu diyorum denizin dibine 18 kat, 15 kat, 10 kat ev olur mu böyle bir şey olabilir mi bu hukuka uygunsa bile vicdana uygun değildir.

ÜNYE BELEDİYESİ ÜNYE İLE İÇ İÇE OLMALI

Benim zamanımda Ünye belediyesi tesisleri müdürü bana dedi ki”biz burada zarar etmeye başladık buraya zam yapmamız lazım”. Bende belediye her yerden kâr etmek zorunda değil dedim. Şimdi Fevzi Çakmak mahallesindeki köyden gelen gariban dostum, han boğazındaki hamal kardeşim, ayakkabı boyacısı dostum, Bayramca mahallesindeki ekonomik geliri yeterli olmayan kardeşim ne yapsın. Ünye belediyesi Ünyeli ile iç içe olmalıdır.

ÜNYE SPORUN BİNİCİLİK TESİSLERİNDE NE İŞİ VAR?

Ünye sporu at hanına götüren mantığı anlamıyorum çünkü anlamak mümkün değil. Ünye spor bütün Ünyelilerin göz bebeğidir.Ünye’nin markasıdır. Limanın karşındaki binayı ben pırıl pırıl yaptım ve Ünye sporda kullanılıyordu hangi mantık Ünye sporu alıp atların olduğu yere götür. Böyle bir mantık olamaz bunun hesabının sorulması lazım.

BELEDİYELER GELECEK VAAT ETMİYOR

Ünye belediyesine 10 üzerinde 4 büyük şehire ise 3 puan veririm. Bu durumlar benim gözümde asla gelecek vaat etmiyor ”dedi. .

PROGRAMIN TAMAMINI AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ