ARENADA APA TEKSTİL GÜNDEM OLDU

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de faaliyet gösteren ve hakkında kamuoyunda spekülasyonlar çıkan APA Tekstil sorunu Gündem Arena programında masaya yatırıldı.Programda işten çıkan işçilere aylardır maaş verilmemesi ve verilen sözlerin halen tutulmaması konuşuldu.

Programda ayrıca işçilerin maaşını ödemeyen firmanın işçi arayışı için olduğu belirtildi.Program yorucuları A52TV Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor ve Karadeniz Radyo Televizyon ve Gazeteciler Dernek Başkanı Cihan Çakır çarpıcı açıklamalarda bulundular.

”APA TEKSTİLDE SÖZLER TUTULMADI”

A52TV Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor programda ,“Bize gelen bir müracaat üzerine işten çıkan APA tekstil çalışanları bizlere geldiler ve biz işten ayrıldık ama 3-4 aylık maaşlarımızı almadık demişlerdi. Bizde bu hanım arkadaşlarımızı özellikle ekrana çıkardık sesinizi siz duyurun, belki biz dersek inandırıcılığı olmayacak ve arkadaşlarda ekranda da düştükleri durumlarını anlattılar. Paralarını alamadıklarını söylediler.

Bunun da akabininde firmanın bize karşı bir talebi oldu. Bizde canlı yayına çıkmak istiyoruz, bizim borcumuz yok. Tabi buyurun dedik ama belgeleyecekseniz gelin dedik. Çünkü haklarında ciddi bir iddia var. Bizim kapımız herkese açık. Bu süreç içerisinde hiçbir şekilde canlı yayına çıkılmadı.Bizim ikili görüşmelerimizde ilk etapta 30 Ağustos diye bir tarih belirledik arabulucu ile anlaşıldı ve 30 Ağustos tarihine kadar ödemeler yapılacak dendi..

Bunun öncesinde de ödemleri yapacağız bu A52 TV’nin başarısı diyebilirsiniz çünkü ciddi anlamada biz bu işlerden huzursuz olduk dediler.

Şirket Genel Merkezi burada bir şubeydi ve başında bulunan bir müdür vardı. Ancak 30 Ağustos geçti ama ödeme yapılmadı. Geçtiğimiz günlerdeki tekstildeki çalışan ekipteki arkadaşlarla görüştüğümüzde bize şunu söylediler.

Bırakın 30 Ağustos’u 24 Eylül’de tekrar bir gönderilme yapıldı ama bir ödeme yapılmadı. Biz hala 2-3 aylık ve mesaiden alacaklarımız hala duruyor denildi. 30 Ağustos’un sonrasında bizim yapmış olduğumuz görüşmede bana şu denilmişti. Biz ödemeleri yaptık. Bende dedim ki yaptıysanız ödemeleri, biz madem buradan o kadar konuştuk özür dileriz ve teşekkür ederiz o mağdur olan kişiler adına ancak dekontları gösterin dedik.

”APA TEKSTİLDE NELER OLUYOR?”

Bize şu duyumlarda geliyor, tekstil el değiştirdi, aynı firma başka bir firma üzerine bir firma kurdu, aynı kişiler farklı kişi adına devam edecek gibi duyumlar var. İşin özünde mağduriyet hala devam ediyor.

Genel Merkezin bu durumu takip etmesi gerekiyor. Hatta çalışanların avukatla görüşmesinde arabuluculukta para alamadıktan sonra avukat şunu söylemiş, bu paraların ödenme şansı yok siz icra işlemelerle devam edin denilmiş.

Birçok çalışan şu an icra takip işlemlerini başlatmış. Nasıl başlatıyorlar? Dışarıda yevmiyeye gidiyor ve orada kazandığı parayla mahkeme masrafını veriyorlar. Düşünün karşıdan alacağınız var ve bu alacaklarınız yaklaşık 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiyor. Mesailer ve normal maaşlar, alacağınız var ve alacağınızı almak için para harcıyorsunuz. Böyle bir durum söz konusu ve bununla ilgili sıkıntı hala devam ediyor.

Tekstil firması çalışanlarına ve ayrılan çalışanlara özellikle ödeme yapmadı iddiaları hala devam ediyor. Biz tamamen mağdur olduğunu söylediğimiz kişilerini iddialarını burada söylüyoruz ve aktarıyoruz. Biz bire bir gördük mü? Görmedik ama karşı tarafta ben ödemeyi yaptım deyip de karşılığında bir dekont göstermediği için basına bir demeç vermediği için bu iddiaların doğruluk payını düşünmemiz gerekiyor.

”ERÇIKTI’NIN SİYASİ KOMPLO İDDİASI YALAN”

Şöyle bir durumda söz konusu olmuş. APA Tekstil müdürü Levent Erçıktı demiş ki, ben siyasete girdiğim için beni siyaseten yıpratmak istiyorlar böyle bir oyun yapıyorlar demiş.

Bizim için demiş bütün bunları, bende şunu söyledim eğer siyasete girdiyse bazı şeylere biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Kriz vardır, pandemi vardır, durumu olamayabilir ama o insanlar muhatap alınmayı istiyorlar. Bana gelen duyumlar şu, içlerinden bazıları bu işletmeye gidiyor, ağır ithamlarda ve hakaretlerde bulunuyor ama parasını verip bir daha gelme deyip gönderilenlerde var.

Bunu siyasi bir komplo ve siyasi bir düşünceyle alakası yok mağdur olan onlarca aile varken bunu diğer bitaraftan siyasi olarak böylemi yapsak söylemi yapsak değil, önemli olan burada ki mağduriyeti gidermek olmalıdır.

Ben o günde söyledim, çalışan arkadaşlara ve karşı taraf APA Tekstil müdürü Levent Erçıktı beye de söyledim. Bakın bu işi çözün ben sizi yine ekrana çıkarayım. Çalışanlar çıksınlar teşekkür etsinler, sizde çıkın biz borçlarımızı ödedik deyin. Ben buraya birini çıkaracağım zamanda ben bu borçları ödedim diyen birini çıkartacağım zaman da ben o kanıtı da görmek isterim. Çünkü ben ödedim dediğim de alttan biri yorum yazıp da ödemedi dediği zamanda biz bu sefer tongaya düşmüş olacağız ve bizim güvenimiz sarsılacak.”dedi.  

”TARAFLAR BİR NOKTADA ANLAŞMALI”         

Karadeniz Radyo Televizyon ve Gazeteciler Dernek Başkanı Cihan Çakır,“mağdur insanların suçladığı kişi Levent Erçıktı. Herkes ondan şikayetçi ama biz diyoruz ki Levent Erçıktı oranın müdürü. Asıl orda işi takip etmesi gereken APA’nın genel merkezidir.

Ben sadece şunu demek istiyorum insanlar zor durumda hele ki pandemiden sonra daha da zor durum da ve herkes eve bir ekmek götürebilme derdinde. Emek veriyorlar, alın teri döküyorlar lütfen bu emekleri döktükleri alın terlerini onlara karşılığını çok görmeyin. O maaş günü o maaşları aldıklarında o yorgunlukları gidiyor.

Firmanın da çıkmazda olduğunuz durumlar olabilir ama bu kadar insanı 6-7 ay mağdur etmekte çok çok anlamsız bir olay olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu durum iki taraf içinde çözüme ulaşır, biz tamamen iyi niyetle uğraşıyoruz. Biz Levent Erçıktı bey ile bir görüşmüşlüğümüz bir kahve içmişliğimiz var. Çok fazla bir şey demek istemiyorum ama Erçıktı aynı zamanda kamuya mal olacak bir işe girdiniz. Siyasete de adım attınız, siyaset birleştiricidir, siyaset yapıcıdır, siyaset insanları mutlu etmek için vardır. İnşallah bu zorlukları aşar ve bu işlere bir çözüm bulursunuz. Çünkü seçimler geliyor, kapı kapı gezeceksiniz yani hiç iyi bir izlenim olmaz diye düşünüyorum.

Şuna inanıyorum, açık söyleyeyim sağ duyulu olunursa iyi niyetle çözülmeyecek hiçbir olay yok. İnşallah Levent Beyde bunu çözer, emekçi arkadaşlarda bu mağduriyeti giderir diye düşünüyorum ” dedi.