APA TEKSTİL KRİZİ BİTMİYOR

Reklam
Reklamı Gizle

Gündem Arena programı yorumcuları Yunus sor ve Cihan Çakır APA tekstil krizi ile ilgili son bilgileri verdiler.

Daha önce ağırlığı A52 TV ekranlarına konuk olan işçilerin hak ettikleri ödemeleri alamadığı yönündeki haber ses getirmiş ve bu haberin ardından firma yetkilileri mağduriyetlerin gidebileceğini belirtmişlerdi.

Verilen sözlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen herhangi bir olumlu gelişmenin olmaması ve APA tekstil müdürü Levent Erçıktı’nın telefonlara bakmaması fabrika taşınıyor mu endişesine sebep olmuştu.


Dünyaca ünlü firmalarla çalışan ama firmasının Ünye’den taşınıyor mu sorusuna sessiz kalışı endişelerin artmasına neden oldu. Konu ile ilgili programda konuşan Yunus Zor ve Cihan Çakır şunları söyledi

A52TV genel yayın yönetmeni Yunus Zor ;

“Apa Tekstil Bölge sorumlusu Levent Bey ile ilgili bu konu hakkında konuştuk. Bize 30 Ağustos öncesinde en geç 30 Ağustos’ta ödemelerin yapılacağı söylenmişti. Bu ödemelerin yapılmadığı ile ilgili burada bir canlı bağlantımız olmuştu. Bu bağlantıdan bir hafta sonra Levent Bey beni şiddetli bir sinir krizi geçirerek aradı. İşletmenin merkezi olan İstanbul’dan Levent Bey’e nasıl böyle bir haber yapılır bu ülkede hâkim ve savcı yok mu? diye fırça atmışlar. Bende adliyenin yerini tarif ettim. Biz burada mağdur mağdur olduğunu iddia eden insanları ekrana çıkardık. Levent Bey bana ben 900 bin civarında ödeme yaptım belki birkaç kişi kalmıştır, dekontları da atacağım size dedi. Bu konuşmanın birkaç gün sonrasında bana herhangi bir dekont falan gelmedi. İşten çıkanlara ve çalışmakta olan çalışanlarına sordum ancak bir ödeme yapılmadığını söylediler. Bana dekontun gelmemesinden de anlamış olmalıyız ki hiçbir çalışana ödeme yapılmamış. Apa Tekstil yetkililerine ve Genel Merkezine sesleniyoruz, mağdur olan yaklaşık 60-70 kişilik bir grup var. Bu kişilerin 2-3 aylık maaşları ve mesailerinin ödenmediği söyleniyor. Bize SGK’dan ödendiğine dair veya muhasebeden bir belge çıkarabilirsiniz. Bu insanlar aylardır maaş yüzü görmüyorlar.”

Karadeniz Radyo televizyon ve Gazeteciler Dernek Başkanı Cihan Çakır ;

“Bu konu hakkında geçen haftalarda bize çalışanlar arasından bir iddia daha geldi. Çalışanların dediğine göre fabrikanın gideceği yönünde iddialar var. İşçiler bu nedenle bizlere ödeme yapmıyorlar ve yapmayacak olabilirler dediler.

Özelliklede Levent Erçıktın’ın televizyona çıkanlara ödeme yapmayacağız söylemlerin olduğunu iddia ettiler.

Ben Cemal Enginyurt’a sesleniyorum, kendisi Karadeniz’in çok farklı bir Milletvekili garibanın halinden anlıyor. Kendisini tebrik ediyor ve destekliyoruz.

Kendisine de şunu sormak istiyorum,

Sayın Vekilim siyaseti yediniz yuttunuz ve siyasette sözünün arkasında durulması gereken bir yer. Orada liderlik yapacak bir kişinin karakteri ve itibarı çok önemlidir. Telefonlara çıkmayan ve her seferinde farklı konuşan bir kişiyi İlçe Başkanı nasıl yaptınız? Ben anlamış değilim. Biz bu işlere çok nazikçe yaklaşıyoruz ama karşımızda ki insanın tavrı yaptığımız haberler karşısında bizi kamçılıyor. Çünkü biz aynı sizin gibi hakikatın ve ezilenin yanındayız.Bu duruma siz el atarsanız bu iş çözülür.”dedi.