Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

AKKUŞ ENERJİ ÜSSÜ OLUYOR

AKKUŞ ENERJİ ÜSSÜ OLUYOR
05 Mart 2020 - 10:19

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Enerji yatırımları, turizm yatırımları ve doğal güzellikleriyle Akkuş’un geleceğin gözdesi olduğuna dikkatleri çekti.

HES, RES ve GES projeleriyle Akkuş’un enerji üssü haline geleceğine değinen Belediye Başkanı İsa Demirci, “ İnsanlarımız kazanacak, aynı zamanda istihdama yönelik bir çalışma olmuş olacak” dedi.

Turizm alanında da atılımlarının olduğunu belirten Başkan Dermici, Argan yaylasının uluslar arası platformda bir merkez haline geleceği dile getirdi.

 Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci: “Göreve geldiğimizde insanlarımıza sözümüz olan Akkuş’ta enerji sorununu çözeceğiz demiştik ve bu projemizi hayata geçirdik. Öncelikle ilçe merkezimize bir trafo merkezi kurarak Akkuş ilçemizin enerji sorununu çözmüştük. İlerleyen süreçte belediyemize gelir getirecek, hem de belediyemizin kullandığı enerjiyi karşılayacak güneş enerjisi projemizi hayata geçirmek için, projelendirme çalışmalarımızı bitirdik, ihale aşamasına geldik. Bunun yanında ilçemizde büyükşehir belediyemiz tarafından 12 megavatlık rüzgar enerji santrali kurulumu içinde çalışmalar başlatılmış olup bu yıl sonuna kadar hizmete açılacak, üretime başlayacaktır. Rüzgar enerji santrali kurulumuyla alakalı özel bir firma da Taz yaylamızda 12 megavatlık bir çalışma başlatıp, montaj aşamasına getirmiştir. Aynı zamanda Tifi deremizde HES projesi hayata geçmiş olup, 3 adet santral faaliyetine, üretimine başlamıştır. Dolayısıyla HES’iyle, RES’iyle ve GES’iyle Akkuşumuz tam bir enerji üssü oldu. Bundan sonraki süreçte enerji üretilecek,  hem de insanlarımız kazanacak, aynı zamanda istihdama yönelik bir çalışma olmuş olacak. Doğaya zarar vermeyen, doğa dostu enerji üretimi konusunda Akkuşumuz bir merkez olacak.

Turizm Yatırımları ve Doğal Güzellikleriyle Akkuş Geleceğin Gözdesi

Akkuşumuz doğası bozulmamış, bakir bir bölge olup doğal güzelliklerini ön plana çıkartma adına göreve geldiğimiz günden beri çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda atıl durumda olan Kertil mesire alanımızı önce B tipinden A tipine geçirdik, daha sonrada insanlarımızın hizmetine açtık. Bu alanda eksik olan bungalov evlerimizi büyükşehir belediyemizin desteği ile hayata geçiriyoruz. Bu yıl sonunda Kertilimiz sosyal tesisiyle. bungalov evleriyle, yürüyüş yoları ve çocuk oyun parklarıyla Akkuşumuzun önemli noktalarından bir tanesi olacaktır.

Argan Akkuş’un Parlayan Yıldızı

Argan yaylamıza da, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda bir gölet inşası başlamıştır. Gölet’in etrafına yapılacak sosyal tesislerle birlikte burası da turizm adına, insanlarımızın günü birlik zaman geçirebileceği, piknik yapabileceği bir mekan haline gelecektir. Gölet’i sosyal tesisleri ve alt yapısı bittiğinde Argan yaylamızı uluslar arası karavan parkı ilan edip bir merkez haline getirmek istiyoruz. Argan yaylamızın en yüksek tepesi olan noktaya da bir seyir terası inşa ederek, ziyarete gelen insanlarımızın muhteşem doğayı görmesi konusunda da çalışmamız var.

Menekşe Mesire Alanı Dört Beldenin Ortak Noktası

Akkuş Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan yeşil yol üzerinde, dolayısıyla Samsun sınırımızdan Akkuş’a kadar olan kısımda ciddi çalışmalar oldu. Bu güzergahtaki beton yol çalışmaları devam edip, yıl sonuna Akkuş merkezine kadar olan bölümü bitirilecektir. yeşil yol üzerinde dört beldemizin ortak noktası olan Menekşe mesire alanımızda çalışmaları başlattık. Burası da yılsonuna kadar insanlarımızın hizmetine açılacak. Samsun ve Amasya ile ortak kısımlarımız olan Hasan Uğurlu Barajına da ulaşımı sağlayıp insanlarımızın günü birlik piknik yapabilecekleri, o bölgedeki doğal güzellikleri görebilecekleri, kuş ve balık çeşitliliğini görebilmeleri adına ulaşım sorununu çözdük.

Akkuş’ta Şelaleler Gün Yüzüne Çıkıyor

İlçemizin farklı noktalarında, farklı ebatlarda olan 8 adet şelalemizin ulaşım sorununu çözüyoruz. Çalışmalarımız başladı bu yılın ortalarında şelalelerimize de ulaşımı çözeceğiz. Akkuşumuz bir yeşil cennet, doğal güzellikleri ve kara yolu üzeride olması hesabiyle de ilçemizin turizm anlamında ilerleyen yıllarda bir sıçrama yapmasını bekliyoruz.”             

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-