AĞAÇ KATLİAMINA DUR DİYEN FATSALI ÇEVRECİLERE CEZA KESİLDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Dolunay Çerkezler tepesinde mesire alanı için ağaç kesimine tepkiler artarak devam ediyor. Fatsa Doğa ve Çevre Derneği üyesi Avukat Nur Hilal Gündüz A52TV’DE katıldığı ÇAY SAATİ programında ağaç kesimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YAPILAN YANLIŞA İTİRAZ ETTİĞİMİZ İÇİN BİZLERE CEZAİ İŞLEM UYGULADILAR.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği üyesi Avukat Nur Hilal Gündüz ,”Cumartesi günü biz oradaydık ağaç kesimi oldu. Kesimler sokağa çıkma yasağına özellikle getirilmişti. Bizler evimizin yakınında bulunan yerler bende bir avukat olarak aynı zamanda orada bulundum. Bizim kesim sahasını terk etmemiz istendi . Eğer kesim sahasında bulunursanız cezai işlem uygulanacağı söylendi.

Emniyet mensubu yetkililer zabıtalar haber verildi.Zaten onlar da geldi kalabalık bir şekilde biz terk etmek istemiyoruz dedik. Biz kesimin yapılmasını istemiyoruz ne olacağı bile belli değil. Ne olduğundan bile haberimiz yok niye bu ağaçlar kesiliyor dediğimizde, tamam o zaman terk etmiyorsanız cezai işlem uygulanacak dedi. İtiraz etmek için gelen vatandaşlara tutanak tutuldu cezai işlem uygulandı.

ÇEVRE OLAYLARINA MÜDAHİLİZ

 Fatsa doğa ve çevre derneği olarak her ne kadar altın madeninin Fatsa’ya zararlarını ortaya çıkarmak ve süresi biten bu madenin buradan gitmesini sağlamak için kurulmuş olsak da, doğa ve çevre derneği olarak tüm doğal olaylarda, çevre felaketlerin’ de, müdahil olmak durumundayız.

Fatsa’da tek yeşil alan burası Çerkezler tepesi, nefes alınabilecek tek alan buranın da böyle oldu bittiye getirilerek birilerine ihale edilmesine razı değiliz.Ağaçların kesilmesi ile ormanın neredeyse büyük bir kısmı yok edilecek. Dernek olarak müdahil olacağız ve dava açacağız bu hafta içinde.

BU ALANA YAPILACAK PROJELER

 Halkın tepkisi ortaya çıktıktan sonra, proje belediye tarafından açıklandı. Açıklanan projede, restoran, bungalov otel, antik tiyatro, kafeler hatta gölet bile olduğu söyleniyor. Bunların resimleri paylaşılmış eğer bu dedikleri gibi yapılaşmaya gidilirse zaten bu projedeki gibi oradaki ağaç çok az kalacağını düşünüyoruz .

O yüzden bu şekilde bir proje ile değil de oranın temizlenerek sadece mesire alanı yürüyüş ormanı olarak kent ormanı olarak vatandaşlara kazandırılmasını ve onun dışında bir yapılaşmaya açılmamasını istiyoruz”dedi..