ADNAN SOBİ”Ünye’ye Tarihi Kültür ve Turizm Kenti Kimliği Kazandırdık”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’nin ilk ve tek dijital televizyonu olan A52 TV’de hafta içi her sabah izleyicilerle buluşan Yunus Zor ve Elif Erken’in sunduğu Çay Saati programının Salı günkü konuğu Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi oldu.

Çay Saati programında izleyicilerle buluşan ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, bölge turizmine büyük katkı sağlayan Ünye Turizm İşletmecileri Derneği hakkında bilgilendirmelerde bulunarak dernek faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Dernek olarak bütün amaçlarının Ünye’ye katkı sağlamak ve hizmet etmek olduğunu belirten ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, programda şu ifadelerde bulundu;

Ünye’ye Tarihi Kültür ve Turizm Kenti Kimliği Kazandırdık

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği 2005 yılında kentine ve kentinin turizmine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir dernektir. ÜNTİD kurulduğu günden bu yana Ünye’nin dününe sahip çıkarak geleceğine hizmet etmektedir. Ünye’de bugünümüze sahip çıkarsak Ünye’nin geleceği parlak olacaktır. Biz ÜNTİD olarak resmi meclis kararıyla Ünye’ye tarihi kültür ve turizm kentidir kimliği kazandırdık.

2021 Turizm Sezonu Başlangıcı Güzel Ancak Sonu İyi Olmayan Bir Sezon Oldu.

2021 yılında biz turizmciler olarak büyük bir beklenti içindeydik. Temmuz ayında büyük bir talep almaya başladık ve otellerimiz tamamen doldu. Ancak burası bir fındık memleketi olduğu için ve hava şartlarından dolayı mevsimsel bir kriz yaşadık. Bu sebeplerden dolayı Ağustos ve Eylül aylarımız sönük geçti. 2021 yılı sezonu başlangıcı güzel ancak sonu iyi olmayan bir sezon oldu.

Ünye’nin Kalitesinin, Kültürünün ve Kimliğinin Farkına Varılması Gerekiyor

Biz geçtiğimiz yıl Kuzey Yıldızı isimli dizinin içinden bir slogan çıkartmıştık. “Karadeniz’in Kalbi Ünye” isimli sloganımız bizim ana ve her zaman baş tacı olan sloganımızdır. Hem coğrafi konumu hem turizmsel kimliği itibariyle hem de insan kalitesi itibariyle Ünye’miz özel bir yerdir. Bizim tek sorunumuz bu kenti yönetenlerin Ünye’nin kalitesinin, gücünün, kültürünün ve kimliğinin farkında olmamasıdır ve bunu da fark ettirecek hamleler yapmamasıdır. Şehrin yönetim kabiliyetinin zayıflığı bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. İnşallah Ünye’nin bu kimliğini fark edecek yöneticilerimiz olur ve bizden sonraki kuşaklara şehrimizi korumuş olarak bırakırız.

Su Altı Arkeolojik Çalışmalarını Tarihe Not Düşürdük

Biz ÜNTİD olarak, Ünye’deki manyetik kumun tanıtımından, Karadeniz Bölgesinde su altı arkeologlarının yaptığı arkeolojik çalışmaların ilk Ünye’de yapıldığını tarihe not düşürdük. Ordu’nun 2012 yılında büyükşehir olmadan yaptığı ancak karşılanmayan talebini, biz ÜNTİD olarak takibimizle birlikte 2-3 ay içinde hayata geçirmemiz derneğimizin hizmet peşinde koşan, memleketi için bir şeyler yapan bir dernek olduğunun ispatıdır. Bu konuda biz sürekli İl Kültür Müdürlüğümüzle ve saha çalışmalarımızla aktif olarak çalışmalar yapmaktayız.

Şehrimiz İçin Mücadele Ediyoruz

Ünye için mücadele eden bir derneğimiz var. Bizim yaptıklarımız ve yapacaklarımız bellidir. Sadece turizm anlamında değil tarımsal ve coğrafi anlamda da çalışmalar yapıyoruz. Ordu’nun diğer ilçelerinde de aktifiz ve sahada hareket ediyoruz. Bir yeri tanıtacaksak oranın tanıtım için her şekilde hazır olması gerekmektedir. Yön tabelalarıyla, alt yapılarıyla, yollarıyla o coğrafyayı insanların bulmasını kolaylaştırmak gerekmektedir.

Turizm Zabıtasının Kıyafeti Beyaz Renkli Olmalıdır

Turizm zabıtası konusuyla ilgili derneğimiz kurulduğu günden beri mücadele ediyoruz ve 16 yıl sonra mücadelemiz eksik de olsa gerçekleşti. Turizm zabıtası demek en başta temsil kabiliyeti, saha hakimiyeti ve en az iyi bir İngilizce bilen saha personelleri olması gerekmektedir. Bu personellerin en büyük kimliği ise kıyafetidir. Turizmin ana teması güvendir ve güveni simgeleyen renk de beyazdır. Bu kıyafetlerin sarı değil beyaz olması gerekmektedir” dedi.

PROGRAMIN TAMAMINI  İZLEYEMEK İÇİN TIKLAYIN