Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ SÜRESİ UZADI

AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ SÜRESİ UZADI
10 Şubat 2021 - 23:58

Bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın, 2017 yılında yapılan düzenleme ile ad-soyad değişikliği yapmak isteyenler Nüfus Müdürlüklerine başvurarak istenilen değişikliği yaptırabiliyor. Ünye’de ise bu kanunla ad-soyad değiştirmek isteyen 214 kişi Ünye Nüfus Müdürlüğüne başvurdu.

Bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın, 2017 yılında yapılan düzenleme ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun da Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla değiştirilebilmesine imkan tanınmıştı. 2019 yılında Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici madde ile belirlenen süre 3 yıl daha uzatıldı. Bunun yanı sıra maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adlarında mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanındı.

ÜNYE’DE 214 KİŞİ BAŞVURDU

Kanun kapsamında ad-soyad değişikliği yapmak isteyen vatandaşlara kapılarını açan Ünye Nüfus Müdürlüğü 2018-2019 ve 2020 yılında başvuru yapan 214 vatandaşın 185’inin başvurularını olumlu sonuçlandırdı. Üç yıllık süreçte 107 kişi ad değişikliği 107 kişi de soyad değişikliği için başvuru yaparken, İlçe Nüfus Müdürlüğü bu taleplerden sadece 185 vatandaşın talebine olumlu cevap verdi.

TOPLAM 384 BİN DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Yurt genelinde ise belirtilen gerekçelerle ad ve soyadı kaynaklı sıkıntı yaşayan ve değiştirmek isteyen vatandaşlar tarafından düzenleme yoğun ilgili gördü. Uygulama sayesinde 2017 yılından bugüne kadar 260 bin 157 kişi soyadını, 124 bin 32 kişi ise ismini düzeltti. Düzenleme ile en çok “Çoşkun, Uğuz, İşik, Çinar, Top, Kör, Aydin, Dalkıç, Turğut, Kahriman vb.” soyadları ile “Rabiye, Hava, Esme, Yunis, Ümüt, Memet, Sümeyya, Firdes, Perişan, Sadet vb” isimler mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurulları tarafından değiştirildi.

EN ÇOK ‘RABİYE’ DÜZELTİLDİ

Ülke genelinde en çok 894 kişi ‘Rabiye’ ismini ‘Rabia’ olarak mahkeme kararı aranmaksızın değiştirdi. Onu sırasıyla 836 ile Hava, 526 ile Esme, 497 ile Yunis, 479 ile Ümüt takip etti. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında 766 kişi ‘Çoşkun’ soyadını ‘Coşkun’ olarak değiştirdi. Onu sırasıyla 645 ile Uğuz, 563 ile İşik, 472 ile Çinar, 385 ile Top takip etti.

PEKİ SİZ DEĞİŞTİRİR MİSİNİZ?

Haber merkezimiz vatandaşa mikrofon uzattı ve ad soyad değiştirmek ister misiniz? Sorusunun cevabını sizler için aldı. Röportajımızın detayını aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-