54 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

Reklam
Reklamı Gizle

TOPÇAM HİDROELEKTRİK SANTRALINDA ÇALIŞAN 54 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI..!

Topçam HES Barajı Ekim 2021 tarihinde özelleştirildi, Kasım 2021 tarihinde Rekabet Kurulu’ndan onay çıktı ve geçen hafta Hidroelektrik Santralı devri geçen hafta Topçam HES’in Bilgin Enerji’ye devir işlemleri tamamlandı ve toplam 54 işçi işten çıkarıldı..

Topçam HES’de 9 yıldır çalışan 54 işçi yeni yıla girmeden işten çıkarıldılar..
Sebebi ise Elazığ’dan işçi getirileceği bilgisi edinildi..

Topçam HES’in güvenliğinden ve tüm çalışma alanlarında çalışan emekçiler, 2022 yılına girmeden 54 çalışanlarınını işsiz aşsız bıraktı…

“Edinilen bilgide, çıkarılan işçilerin yerine Elazığ’dan işçi getirileceği bilgisi edinildi..
Neden Elazığ’dan işçi getirilecek sorusuna karşılık, Bilgin Güç Santralleri Enerji Üretim AŞ sahibi Elazığlı ve bu yüzden kendi hemşehrilerini getirmeyi planladıklarından 54 işçiyi çıkardılar bilgisi edinildi”..

HES Barajı yapılırken patlamalar ve çalışmalardan dolayı çevre köyler ciddi şekilde zarar görmüştü… Patlama ve çalışmalardan dolayı tüm yer altı suları çekilmiş tarım çok ciddi şekilde zarar görmüştü. Halk bu duruma tepkisini çok sert şekilde gösterince Bilgin Güç Santralleri Enerji Üretim AŞ sahibi çevre köylere, HES Santrallarında çalışanlar öncelik bu köylerden sizlerden alınacak sözü vererek ortamın gerilmesinden kurtararak yalan, dolan ve talanla halkı kandırmıştı..

Özelleştirilen Topçam HES Barajı geçen hafta Bilgin Enerji’ye devir işlemleri tamamlandıktan sonra,
Mesudiye çevre mahallelerden Dursunlu, Akpınar, Pınarlı, Darıcabaşı ve Topçam mahallelerden 9 yıldır Topçam HES’te çalışan emekçiler işten çıkarılarak kış ortasında işsiz bırakıldı..

Toplam 20 mahalle muhtarlıkla birlikte yöre halkı büyük bir eyleme hazırlık içinde oldukları bilgisine ulaşıldı..

Ekim 2021 ayında özelleştirilen Topçam HES Barajı, yöre halkı tarafından ve muhalefet parti Milletvekilleri tarafından karşı gelerek ve hatta Mecliste gündeme taşınmasıyla Topçam HES Barajının özelleştirilmesine karşı çıkan muhalefet parti milletvekilleri, yöre halkın tepkileri Mesudiye Sevdalılar Medya Haber olarak Ordu yerel basın ve ulusal basın haftalarca dile getirmişlerdi..

Özelleştirme yapılırken Topçam HES Barajında çalışanların iş çalışma garantileri hiç bir şekilde sözleşmede yer almadı..

TOPÇAM HİDROELEKTRİK SANTRALI’NIN DEVRİNE REKABET KURULU’NDAN ONAY

Ordu’nun Mesudiye İlçesinde bulunan 61,35 MW’lık Topçam Hidroelektrik Santrali Ekim 2021 ayında özelleştirilmişti. Özelleştirilme kapsamında 1 ay sonra Kasım 2021 tarihinde Topçam HES’in devrine rekabet izni de verildi.

Rekabet Kurulu, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait, Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların ‘İşletme Hakkının Verilmesi’ yöntemi ile özelleştirilmesi ile ilgili olarak, teklif sahipleri Bilgin Güç Santralleri Enerji Üretim AŞ ve Nokta Yatırım Holding AŞ’nin her biri açısından gerçekleştirilecek devralma işlemine onay verdi.

TOPÇAM HES BARAJI GEÇEN HAFTA BİLGİN ENERJİYE VE NOKTA YATIRIM HOLDİNG’E DEVRİ TAMAMLANDI..!

EÜAŞ özelleştirmeleri kapsamında Ordu’da bulunan 61 MW’lık Topçam HES’in Bilgin Enerji’ye devir işlemleri tamamlandı.

Özelleştirme ve devir işlemleri hızlıca yapılan işlemin ardından kış ortasında 9 yıldır çalışan işçileri işten çıkardı..

EKİM 2021 AYINDA ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİ

Mesudiye ilçesi Topçam’da yer alan Topçam Barajı Bilgin Enerji’ye Ekim 2021’de satıldı. İhaleyi Ordu Melet Irmağı üzerinde Topçam Barajı’nın alt kısmında faaliyet gösteren Darıca 1 HES’in sahibi olan Bilgin Enerji Nokta Yatırım Holding AŞ ile 925 milyon bedelle aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan ilan kapsamında Ordu Mesudiye Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar için işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirme yapılacağı duyurulmuştu. Yapılan satışla Topçam Barajı artık Bilgin Enerji ile Nokta Yatırım Holding AŞ oldu.

TOPÇAM HES BARAJI DEVİR TESLİM İŞLEMLERİ

Enerji Günlüğü – EÜAŞ özelleştirmeleri kapsamında Ordu’da bulunan 61 MW’lık Topçam HES’in Bilgin Enerji’ye devir işlemleri tamamlandı.

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Topçam Mahallesi mevkiinde, Melet Irmağı üzerinde bulunan Topçam Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların ‘İşletme Hakkının Verilmesi’ yöntemi ile özelleştirilmesi ile ilgili olarak yürütülen özelleştirme işlemleri tamamlandı. Bilgin Güç Santralleri Enerji Üretim AŞ, daha önce Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen 61,35 MWe kurulu güce sahip santralin devir alma işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

Duyuruya göre, Topçam HES ile birlikte şirketin toplam enerji üretim santrali sayısı 13’e, kurulu gücü ise 1798 MW’a yükseldi.

Topçam Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) temeli Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1997 yılında atılmıştı. 2014 yılında tamamlanan ancak su sızıntısı nedeniyle üretime geçemeyen 3 üniteli Hidroelektrik Santral (HES) 2016 yılı Aralık ayında elektrik üretmeye başlamıştı.