1Mayıs Emeğin, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü

Reklam
Reklamı Gizle

1 Mayıs; Sesimize ses katma, yüreklerimizi yüreklerimizle birleştirme, emperyalizme ve onun ülkemizdeki işbirlikçilerine daha güçlü karşı durma günü, yoksulluğu, sömürüyü, savaşı, gözyaşını ve acıyı yenmek için, savaşa karşı barışın, kardeşliğin, bir arada yaşamın, adaletin ve dayanışmanın hüküm sürdüğü, kendi yaşamımızı ve geleceğimizi savunmak için, mücadele günü.

Tüm Dünyayı etkisi altına alan pandemi tedbirleri kapsamında yasaklar nedeniyle herkes evinde iken işçi emekçi insanlarımız emekçilerimiz yasak kapsam dışında tutularak sahada çalışmalarına devam etmektedir.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır.

1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür.

Başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyoruz…

Gelişmiş ülkelerin vazgeçilmezi olan STK’ları, Meslek Odaları, Dernekler; Toplumsal örgütlenmeyi destekleyerek katılımcı demokrasinin kökleşmesinde ve insan yaşam standardının yükselmesinde etkin olan sivil toplum kuruluşları birlikteliklerdir.

Değerli kamuoyu;

Meslek Yüksek Okullarında eğitim gören öğrenciler çoğunlukla emekçilerin çocuklarıdır. Bizler üniversite diplomasını alıp sözde çok önemsenen ancak yetki verilmeyen, sahipsiz bırakılan, kendi başımıza kendi imkanlarımız dahilinde ülkemizin gelişmesi büyümesi ve insanlarımızın sağlıklı rahat ve güvenli yaşamaları için inşaat sektöründe, üretim sektöründe,  sağlık, gıda, tarım sektöründe, yaşamın olduğu her alanda hizmet veren, gerek kamu gerek özel kuruluşlarda başarılı üst düzey yöneticilik görevinde bulunan tüm engellemelere, hak gasplarına karşı başarılı işadamları ve yöneticileri olarak var olan 2 yıl Ön lisans Üniversite teknik eğitim almış Teknikerler olarak bizlere, zor şartlarda aldığımız üniversite eğitimimize tüm emeklerimize karşı yapılan hak gaspları haksızlıklar sonucunda mağduriyetlerimiz mesleki eğitime önem veren hükümetimiz TBMM ve YÖK tarafından giderilmelidir.

Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, üretim ve verimliliğin artırılmasında, hayat standartlarının yükseltilmesinde, yaşamın her kademesinde görev yapan başarılara imza atan alın teri olan üniversite teknik eğitim almış Teknikerler başta olmak üzere tüm emekçilerimizin alın terlerine saygı duyulmalı ve gereken önem verilmelidir.

Gelişen büyüyen demokratikleşen ülkemizde gerek sanayiciler gerek siyasiler gerek yerel yönetimler tarafından elinden tutulan sözlerde çok önemsenen ancak gerçekte eli tutulmayan, görülmeyen, masa başında beynen, uygulamada sahada bedenen çalışan ama uyguladığı yaptığı işin altına imzası kabul olmayan, yıllardır aldıkları üniversite eğitimi sonrası üretme hizmet etme hakları elinden alınmış adeta sahadan uzaklaştırılmış, aldıkları eğitim dışında çalışmak zorunda kalan TEKNİKER’lerin sorunlarına da çözüm getirilmesini istiyoruz.

Bugün mezun sayıları 4 milyona varan Teknikerlerin daha da önemlisi aileleri ile birlikte 8 milyona yaklaşmış olan TEKNİKER ailelerinin de önemsenmesini, anayasal hak olan meslek odasının kurulmasına izin verilmesini, Avrupa birliği sürecinde eğitimde eşitlik ilkesi ile 15 MİLYOM MYO mezunlarının Lisans Tamamlamalarındaki engellerin kaldırılmasını, Sağlık, Ziraat, İlahiyat Önlisans mezunlarına tanına lisans tamamlama imkanlarının tüm MYO larına tanınarak adaletsizliğin kaldırılmasına, Kanunla verilmiş Unvan ile Yetki ve sorumluluklarının belirlenerek doğdukları yaşadıkları topluma ülkesine insanlarına hizmet etmeleri, üretime büyümeye katkı bulunmalarını önündeki engellerin kaldırılmasını diliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “Sahipsiz kimsesiz kimse kalmayacak, kimsesizlerin kimsesi olacağız” ifadeleri ile Tekniker arkadaşlarımıza sahip çıkılmasını, teknikerlerin uzattığı eli tutmasını talep ediyoruz. Teknikerlerin elinden tutan mahcup olmayacak ve kazanacaktır. 

Kimsenin şüphesi olmasın ki; üniversite teknik eğitim almış, işi mutfağında yetişmiş, pişmiş olan nitelikli Tekniker potansiyelimizi harekete geçirmek, Ülkemizi daha yukarıya taşıyacaktır.

Yaşasın emeğin birlik, mücadele, dayanışma günü!

Teknikerler Derneği ORDU

İl Ynt. Krl. adına

İl Başkanı Musa KIRANLI