1896 ÖĞRENCİDE LGS HEYECANI

Reklam
Reklamı Gizle

Binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma yasağından sınava girecek öğrenci ve aileleri muaf tutulacak. LGS sınavına girecek olan öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için il ve ilçe nüfus müdürlükleri Cumartesi günü açık tutulacak.

Sınav öncesinde mağduriyet yaşanmaması için İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine LGS genelgesi gönderildi. Henüz sınav giriş belgelerini almayan öğrenciler e-Okul üzerinden sınav giriş belgelerini alabilecek.

Sınav öncesi görüşlerini aldığımız Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz şu açıklamalarda bulundu; “İlçemizde 24 okulumuzda sınav gerçekleştirilecek olup 1896 öğrencimiz sınava girecekler. LGS sınavı pandemi tedbirleri kapsamında hazırlanan okullarımızda yapılacak. Biz kurum olarak hazırız. Yarın sınava girecek 1896 öğrencimizi bekliyoruz. Öğrencilerimizin her biri kendi okullarında sınava girecek olup sınav denetmenleri merkezi sistemle dağıtılacaktır. Sınava girecek öğrencilerimize başarılar dileriz. “ dedi.

Ayrıca sınavla ilgili diğer bilinmesi gerekenleri de açıklayan Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz aşağıdaki bilgileri kamuoyuyla paylaştı;

LGS SINAVI NE ZAMAN SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK? 

LGS sınavı iki oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturum sabah 09:30’da başlayacak. İkinci oturum ise saat 11:30’da başlayacak. İlk oturumda adaylara 50 soruluk bir teste tabi tutulacak ve sınav 75 dakika sürecek. İlk oturumun sona ermesinin ardından ikinci oturum ise 11:30’da başlayacak. 11:30’da başlayacak olan ikinci oturumda adaylara 40 soru yöneltilecek sayısal alandan oluşan bu bölümde adaylara 80 dakika süre verilecek.

LGS SINAVINDA ADAYLAR HANGİ DERSLERDEN SORUMLU OLACAK? 

Birinci oturumda,8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecektir.

LGS SINAVI ÖNCESİ ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER 

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

Geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ 

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

Adaylar sınava girecekleri bina ve salonları gösteren sınav giriş bilgilerine e-Okul üzerinden giriş yaparak erişim sağlayabilecek