15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı Ordu’da Gerçekleştirildi

Reklam
Reklamı Gizle

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma  Programına, gündüz bölümünde gerçekleştirilen programların ardından akşam Ordu Büyükşehir Belediyesi önündeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen programla devam edildi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen anma programına, Vali Tuncay Sonel, AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, İdare Mahkemesi Başkanı Levent Özalp, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Baro Başkanı Av. Murat Poyraz, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı, Bayram Gale, Gökhan İkitemur, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Ordu Askerlik Şube Başkanı Yarbay Ahmet Meydan, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz, kamu kurumlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ordu Valiliğince düzenlenen anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından, Aziziye Camii İmam Hatibi Murat Sivrikaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Mürsel Öztürk tarafından dua edildi.

Protokol konuşmalarıyla devam eden programda bir konuşma yapan
Vali Tuncay Sonel, sözlerine 15 Temmuz gecesi şehit olan 251 vatandaşımızı ve tüm şehitlerimizi anarak başladı.

“4 yıl önceki canlarını feda eden 251 şehidimizi, binlerce gazimizi, yine bu toprakları vatan yapan ecdadımızı, Malazgirt’ten Çanakkale’ye,Kurtuluş Savaşımızdan bu güne kadar tüm şehitlerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, canlarını, kanlarını, gözlerini kırpmadan bu vatana, rengini şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı al bayrağımıza feda eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, kahraman gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve afiyetler diliyorum.”diyerek, sözlerine devam eden Vali Tuncay Sonel, 15 Temmuz gecesi ülkede yeni bir devrin başladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘meydanlara inin’ çağrısı ile Türk Milleti’nin gözünü kırpmadan, canını hiçe sayarak ülkenin değerlerine sahip çıktığını belirten Vali Sonel, “Bu aziz millet, gözünü kırpmadan canını hiçe sayarak ülkenin değerlerine sahip çıkmış ve alçak terör örgütü FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı, vatanını ve milletini seven askerimizin, polisimizin, güvenlik kuvvetlerimizin ve milletimizin de kahramanlığıyla en iyi cevabı vermiştir” diye konuştu.

“Şehitlerimizi, Gazilerimizi Unutmayalım”

Konuşmasının devamında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve bu ülkenin bu duruma gelmesinde emeği olan şehitlerimizin ve gazilerimizin unutulmaması gerektiğini ifade eden Vali Tuncay Sonel, çocukların ve gençlerin bu bilinçle yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ordu’da göreve başlayalı birkaç hafta oluğunu hatırlatan Vali Sonel, birlik ve beraberlik içerisinde hem Ordu’nun, hem de ülkemizin daha yaşanılabilir ve daha güzel hale gelmesi için çalışacaklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:  “Gelecek nesillerimize, çocuklarımıza daha güçlü bir Türkiye bırakacağız. Hepimizin sorumluluğu bu. Rabbim, birliğimize, dirliğimize, bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza göz diken hainlere firsat vermesin. Her türlü terör örgütünü kahreylesin.”

Anma programında AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız da bir konuşma yaparak, 15 Temmuz darbe gecesi FETÖ’nün hedefinin Türkiye’de iç savaş çıkarmak ve Türkiye’yi bölmek olduğunu söyledi.

“Böyle bir hesapla bu kalkışmayı, bu hainliği yaptılar. Ama herkes hesap yapar, Allah’ta hesabı yapar ve hesabında yanılmayan Allah’tır. Hamdolsun ki o gün bu millet, sizler bu hain kakışmaya dimdik karşı durarak ve ümmetin ümidi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu milletin önüne geçerek, dimdik bu ihanete karşı durmasıyla ihaneti def etmiştir” diyerek, sözlerine devam eden Yediyıldız, “Vatan söz konusu olduğunda bu milletin her şeyi bertaraf ettiğini iyi biliyoruz. İnşallah bundan sonra da vatan söz konusu olduğunda her şeyimizle vatanımızın yanında olacağız. Bu millete inanıyoruz ve güveniyoruz” dedi.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programında, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, gurur ve kederin aynı anda yaşandığını ifade etti.

251 vatandaşımızın rezalet bir kalkışmayla şehit olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Güler, “Bu millet, bu kaliteli millet, bu delikanlı millet, bu kahraman millet vicdanında bu 4 yıl önceki rezaleti güzel bir mutluluğa, gurura çevirdi. Dolayısıyla bütün dünyaya bir ders verdik” dedi.

Türkiye’nin ezilmiş ve mazlum ülkelere örnek olduğunu altını çizen Güler, bu örneğin sadece vicdanla, ahlakla, erdemle ve inancın gereği davranışlarımıza ilaveten aynı zamanda çok çalışmakla gerçekleştirileceğine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Teknolojiyle, üretimle, emeğin değerlendirilmesi yapacağız ve tam bağımsız bir ülkenin gerçekleşmesini sağlayacağız. Bunun için biz Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Valimizle birlikte sizlerin de desteği ile biz de kendi çapımızda, ilimiz çapında bir tarih yazacağız, burayı kalkındıracağız. Dışa muhtaç olmayacağız. Fındığımızın değerini kendimiz tespit edeceği. Aynı zamandaş üretimle sadece kendimize değil diğer ülkelere de insanlığa da hizmet edeceğiz. Uçağımızı tıpkı İHA’larımızı yaptığımız gibi yapacağız. Kendi silahımızı geliştireceğiz. Kendi teknolojimizi üreteceğiz, kendi bilimimizi geliştireceğiz. Bunu yaparsak FETÖ’ye ve sempatizanlarına yepyeni bir ders daha vermiş oluruz. Onun için bundan sonraki her saniyemiz daha değerlidir. Bu değerli hareketimizle 4 yıl önce önsözü yazılan davranışımızın inşallah, son sözünü birlikte geçekleştireceğiz ve ilelebet Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti payidar olacak.”

Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren sporculara madalyaları Vali Tuncay Sonel ve protokol mensupları tarafından verildi. Ödül töreninin ardından, Büyükşehir Beleyesi Sanat Galerisinde açılan “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Sergisi” gezildi.

Kent Orkestrası konserleriyle devam eden anma programı, 81 ilde aynı anda düzenlenen 15 Temmuz Sancak Koşusuna katılan sporcuların 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na gelmesi ile devam etti.

Sancak, Mostar Köprüsünden başlayarak  15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na koşan sporcular adına Bedensel Engelliler Dünya Atıcılık Şampiyonu Cevat Karagöl  tarafından Vali Tuncay Sonel’e takdim edildi.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4. yıldönümü anma programı,  tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ahmet Yenilmez tarafından sunulan “1071’den 15 Temmuz’a” adlı söyleşi programıyla devam etti.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen anma programı, Yalı Camii’nde sabah namazının eda edilmesinin ardından, Büyükşehir  Belediye Başkanlığının çorba ikramıyla son buldu.