Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN İDDİALI AÇIKLAMA

ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN İDDİALI AÇIKLAMA
12 Aralık 2020 - 1:40

Fındık fiyatına bir tepki de Ordu’nun yakından tanıdığı Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy’dan geldi. Her sene fiyat ve rekolte açıklamaları yapan ve üreticilere daha veremli üretim için çeşitli öneri ile bilgilendirmelerde bulunan Ziraat Mühendisi Şensoy, düşük fiyatın devam ettirilmesi durumunda diplomasını yırtarak ziraat sektöründen çekileceğini söyledi.         

Ziraat Mühendisi Şensoy, “Belirleyici paydaşlar hep ileri sürdükleri sebeplerden dolayı bu fındığı 2021’in yeni sezonuna kadar şuan ki fiyat olan 21-22 bantlarında tutmayı başarabilsinler diplomamı 2021 yılı sonun da yırtıp ziraat sektöründen tamamen ayrılacağım. Her şeylerin fiyatları katlanırken bizlere küfreder gibi sadece fındığımızın fiyatının geri çekilmesi mümkün değildir. Bizim daim üretenlerimizin yanında olduğumuzun bilinmesi gerekir. Bilgi, tecrübe ve çalışmalarımıza dayanarak ifade ediyorum bu fiyat düşüklüğünü çok fazla devam ettiremeyeceksiniz. Ama olurda bunu başarabilirseniz ‘belirleyici paydaşlar haklıymış’ diyerek sektörden tamamen ayrılacağım. Bu tamamen benim hür irademle aldığım ve de asla içinde duygusallık olmayan kararımdır. Daim yaşasın iyilik ve güzellikler daim yaşasın üretim ve üreticilerim.” dedi.

HER BİR FINDIĞA İHTİYAÇ VAR

Şensoy sözlerini şöyle tamamladı: “Fındık dünyada çok fazla pandemi (salgın) var deniyor. İhracat rakamı çok düşük deniyor. Bunlara dayandırılarak fındık fiyatı geri getirildi. Böyle bir alt yapıyı oluşturdular. Ben de diyorum ki madem böyle eğer bunu yeni sezona kadar 21-22 TL bandında tutmayı başarıp bu fındığın fiyatını yukarı çıkarmama babayiğitliği gösterinseniz yıllarımı verdiğim tarımdan diplomamı yırtarak çıkacağım. Bir daha Haluk Şensoy sadece fındıkta değil tarımda olmayacak. ‘Bu fiyatı bu şekilde tutma şansınız yok’ diyorum. ‘Mecbur torbanın ağzını açacaksınız’ diyorum. Bu sene üretici daha önce hiç olmadığı kadar fındığını elinde tuttu. Sanayinin her bir fındığına ihtiyacı var. Sektörün her bir fındığa ihtiyacı var.” 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-