Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Zen Sanat Akademisinden 15 Nisan Dünya Sanat Günü Mesajı

Zen Sanat Akademisinden 15 Nisan Dünya Sanat Günü Mesajı
15 Nisan 2019 - 0:01

15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ KUTLU OLSUN…

Çok kıymetli insanlığımız,

Bu gün 15 Nisan Dünya Sanat Günü, bu vesileyle öncelikle sanatsal çalışmalarda yer alan ve destekleyen tüm yurttaşlarımızı, kamu ve özel tüzel kişilikleri saygıyla selamlıyorum. Üreteniyle, meraklısıyla, eleştirmeniyle bir özgürlük ve özgünlük dünyası oluşturan sanatseverlerin yaşamımızdan eksik olmamasını diliyorum.

Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın “Dünya Sanat Günü” ilan edilmesini çok önemsiyor, bu günün ülkemiz ve dünya açısından sanata ve sanatçıya değer verilen bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.

Sanat; ortak duygu, düşünce ve değerleri oluşturması, bütün insanlığı din, dil, renk ve ırk ayrımı yapmadan kaynaştırması, toplumsal ve evrensel barışın gerçekleşmesi için biricik değerdir.

Sanat; Toplumu oluşturan bireylerin özellikle de çocukların yaratıcılığını, beğenisini eleştirel düşünme yeteneğini ve pratik algılarını geliştirmesi açısından önemlidir. Ayrıca sanat, bireyde estetik zevk uyandırması, ruhsal dinginlik sağlaması ve verdiği hazla mutluluk ve neşe sağlaması açısından yaşamsal bir değere sahiptir.
Sanat; dünyamızı kuşatan anlayışsızlıklara, anlaşmazlıklara, savaşlara, açlığa ve yoksulluğa bir başkaldırı ve dayanışma yoludur.

Resimle, şiirle, tiyatroyla, mimariyle bizde aynı duygular oluşmasını sağlayan sanat, bu sayede toplumsal yaşamımızda ortak bir duygu dünyası kurmamızın da aracıdır. Yerküremizi, mimarisiyle, notalarıyla, renkleriyle, replikleriyle güzelleştiren ve yaşanır kılan, kitaplarıyla ruhumuzu göklere çıkaran, tiyatrosuyla kendi yansımamızı görmemizi sağlayan, nağmeleriyle ruhumuzu dinginleştiren sanat yaşamsal hayat kaynaklarımız arasındadır.

Dilerim ki, sanat hayatımızı güzelleştirmeye, bizleri değiştirmeye ve dönüştürmeye devam etsin…

Bu duygu ve düşünce seli içinde bütün dünya coğrafyalarında sanat icra eden, destek olan sanat camiasının ve sanatseverlerin 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü bütün içtenliğimle kutlarım.

                                                                                                                                            Neşet SAYMAN

                                                                                                    Zen Sanat Akademi

    Yönetim Kurulu Başkanı

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-