Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“YOLSUZLUĞUN, SUİSTİMALİN, KARANLIK İŞLERİN, KAYITDIŞI EKONOMİNİN PANZEHİRİ MUHASEBEDİR, MALİ MÜŞAVİRLERDİR”

“YOLSUZLUĞUN, SUİSTİMALİN, KARANLIK İŞLERİN, KAYITDIŞI EKONOMİNİN PANZEHİRİ MUHASEBEDİR, MALİ MÜŞAVİRLERDİR”
03 Mart 2020 - 10:56

SMMM Oda Başkanı Bahadır BAŞ, 1-7 Mart Muhasebe Haftasında askerlerimize yapılan hain saldırı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

SMMM Oda Başkanı Bahadır BAŞ’ın açıklaması şöyle;

“Öncelikle, Muhasebe Haftamızda askerlerimize yapılan hain saldırı nedeniyle üzüntü içerisindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyorum. Bu yıl Muhasebe haftamızı üzüntülü olarak kutluyoruz. Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak 1 Mart Pazar günü, TÜRMOB Genel Başkanı sayın Emre Kartaloğlu ’nun katılımı ile yapmayı planladığımız sabah kahvaltısı ve Sunay Akın ile Tiyatro gösterisini askerlerimize yapılan hain saldırı nedeniyle iptal ettik.

EMEĞİMİZ ÜLKEMİZE DEĞER…

Ülke ekonomisine kattığımız değerin haklı gururu ile muhasebe haftamızı kutlamaktayız.

1-7 Mart Muhasebe Haftası Mali Müşavirlik Mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla  kutlamaktayız. 1990’dan bu yana 30 yıl içerisinde; mali müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülke ekonomimizin gelişimi için hareket eden, iş dünyasına bilgisi ve hizmetleri ile yön veren, ürettiği değerleri toplumla paylaşan önemli meslek kuruluşlarından biri haline gelmiş, idare ile mükellef arasında köprü görevi üstlenerek, devletin kayıt dışı ekonomi ile mücadelesinde en büyük destekçisi olmuş ve ülkemizin iktisadi hayatının vaz geçilmez kurumu haline gelmiştir.

30 yıl içerisinde, Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk.

Mali müşavirler gelişen teknolojiyle her koşulda kendini yenileyen, değişime ve dönüşüme çok çabuk adapte olabilen, ekonomiye katkı sunan fikri hür, irfanı hür,  vicdanı hür kişilerdir.

Bu hafta dolayısıyla, Odalarımız, TÜRMOB ve meslek mensupları yaptıkları açıklamalarla mesleğin sorunlarını, yasadan kaynaklı sorumluluklarımızı, artan iş yükümüzü, her çıkan kanunun uygulayıcısı olarak sorumluluğun mali müşavirler üzerine bırakılmasını, son dakika düzenlemelerin ve değişikliklerin meslektaşlarda yarattığı stresi, müteselsil sorumluluk konusunda objektif sorumluluğun hayata geçmemesini, arabuluculuk konusunda mali müşavirlere yapılan ayrımcılığı  doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Kamuoyu ile bu düşüncelerimizi paylaşıyoruz.

Her talebimizi çözüm odaklı önerilerle gerekli Bakanlıklara, TÜRMOB aracılığı ile ilettik. İletmeye devam edeceğiz. Mevzuatların günümüz koşullarına uygun hale getirilerek etkin, denetime açık, şeffaf, işverenler-idare tarafından rahatlıkla anlaşılabilir şekilde olmasını istiyoruz.

İşletmelerin muhasebe işlemlerinin gerçekleri yansıtmadığı yerde kayıtdışı işlemler, suistimaller, yolsuzluklar, karanlık işler yaşanır. Yolsuzluğun, suistimalin, karanlık işlerin, kayıtdışı ekonominin panzehiri muhasebedir. Mali müşavirlerdir.

Muhasebe sistemleri, Mali Müşavirleri güçlü ülkelerde kayıtdışı ekonomi ve yolsuzluk ile etkin mücadele edilebilir.    

1-7 Mart Muhasebe Haftamızda Taleplerimizi Bir Kez Daha Kamuoyu İle Paylaşmak İstiyoruz.

-Birçok kanun her yıl değişirken, 1989 yılında çıkan 3568 sayılı yasa 30 yıl içerisinde nisbi seçim sistemi ile ilgili maddesi haricinde hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Uygulamalarda dinamik olan mesleğimiz yasa metinlerinde güncelliğini yitirmiştir. TÜRMOB ve Odaların görüşü alınarak çağı kavrayan yeni bir meslek yasası istiyoruz.

– MALİ TATİL’in yalnızca kağıt üzerinde yer alan bir kanun olmasından öte uygulanabilir olmasını istiyoruz.

– Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmış olduğumuz bilgilerin İŞKUR, TÜİK, İç İşleri Bakanlığı gibi kurumlarla sistem üzerinden paylaşılmasını istiyoruz. Bildirim yaptığımız kurumlarda var olan veriler için ayrıca başka adlar altında bilgi talep edilmesi uygulamasından vazgeçilmesini istiyoruz.

-e-uygulamaların kapsamının daha da arttığı, günümüzde küçük işletmelerin dahi alım-satımlarının elektronik ortama taşındığı ortamda çapraz kontrol sistemi olarak uygulanan fakat önemini yitiren  BA-BS formlarının kaldırılmasını talep ediyoruz.

-Üzerimizde ağır yük olan %18 KDV nin Doktorlarda, Avukatlarda olduğu gibi %8’e düşürülmesini istiyoruz.

– Yasal mevzuatlara göre tahsil edemediğimiz gelirlerin KDV’sini ödemekle yükümlü tutulmaktayız. Serbest meslek kazancının vergilendirilmesinde Gelir Vergisi ve KDV kanunu çelişkisinin giderilmesini istiyoruz.

– 17 Şubatta yani yıllık beyanlardan 12 gün önce verilen son dönem geçici verginin kaldırılmasını istiyoruz.

– Son dönemde mükelleflere yeni vergi ve beyan yükümlülükleri getirilmiştir. Mükellefi direk ilgilendiren ancak bizlerin üzerimize yıkılan Poşet Beyannamesi, Geri kazanım katılım payı (GEKAP) bildirimlerinin ÖTV uygulamasında olduğu gibi üreticisinden, ithalatçısından kaynağında vergilendirilmesini istiyoruz. POŞET SAYMAK istemiyoruz.

– Ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıkları ile sınırlı olmak üzere Mali Müşavirlere Arabuluculuk yapma hakkının verilmesini istiyoruz.

– MUH-SGK birleşmesi uzun zamandır bizlerin eğitim, uygulama çalışmaları açısında yoğun mesai harcamasına neden olmuştur. Uygulama tecrübelerimizle defalarca yaşanacak sorunları dile getirdik, nedenlerini açıkladık. MUH-SGK birleşmesinden vazgeçilmesini talep ediyoruz.  

– Beyan sürelerine dair değişiklik talebimiz idare tarafından uygulamaya konuldu ve beyan süreleri ile ödeme süreleri aynı tarihler oldu. Bu hususta sesimiz duyan ve düzenleme yapan Gelir İdaresi Başkanlığına teşekkür ediyoruz.

– Meslek mensuplarının görevlerini ifa ederken mücbir sebep hakkı yoktu. Bir anlamda her ne olursa olsun beyanlarını yasalarda belirtilen sürelerde yapmak zorundaydı. Bugüne gelindiğinde meslek mensubunun kendisi veya yakınının vefatı durumda 7 günlük mücbir sebep hali olarak bizlere verildi. Bunun için Gelir İdaresi başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ancak mücbir sebep konusunda SGK bildirimleri açısından da mücbir sebep hali verilmesini, ağır hastalık ve doğum halinin de mücbir sebep olarak sayılmasını istiyoruz. Düzenlemenin bu konudaki noksanlığının giderilmesini talep ediyoruz.

Sürekli değişen mevzuatlar, yeni eklenen beyan ve bildirimler ile artan iş yükü, alt yapısı tam oluşturulmadan uygulamadaki değişiklikler, göç yolda düzelir mantığı ile yapılan düzenlemeler, son dakika açıklanan süre uzatımları, mevzuatların her geçen gün daha da karmaşık olması meslektaşlarımızda büyük bir stres yaratıyor. Pek çok meslektaşımız bu yoğun iş yükü altında ailelerine karşı sorumluluklarını yerine getiremiyor, eşinden, çocuklarından, anne-babalarından uzak bir yaşam sürüyor, her yıl onlarca meslektaşımız iş yetiştirme stresinden hayatını kaybediyor. Taleplerimizin dikkate alınması bizleri rahatlatacak sorunlarımızın giderilmesinde önemli bir adım atılmış olacaktır.

Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışmaktayız. 115.000 kişilik Muhasebe ailesi olarak EMEĞİMİZ ile ÜLKEMİZE DEĞER katıyoruz.

Ülkemize değer katmanın onur ve gururu ile meslektaşlarımızın, stajyerlerimizin ve muhasebe emekçilerinin;  1-7 Mart muhasebe haftasını kutluyor, mesleki sorunlarımızın çözümü konusunda adım atılmasını diliyor, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. “

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-