Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

YILAN ÖLDÜRENLERE CEZA!

YILAN ÖLDÜRENLERE CEZA!
24 Ağustos 2020 - 17:29

KARAYILAN( Dolichophis jugularis)

Coğrafi konumu itibarıyla canlı çeşitliliği oldukça fazla olan ülkemizde pek çok canlı türü yaşamaktadır. Özellikle birçok sürüngen türüne rastlanmaktadır.Sürüngen ailesinden olan yılanlar da Türkiye’de çok fazla türü bulunan canlılar arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte kırsal kesimlerde sıklıkla görülen yılanlar, vatandaşların panik yaşamasına neden olmaktadır..

Türkiyede yaşayan her yılan türü zehirli olmadığı de her yılandan korkmamız yersizdir.

Türkiye’de 57 yılan türü yaşamaktadır. Bunlardan 42’i ise tamamen zehirsizdir. Türkiye’deki yılan türlerinden en zehirlisi ise engerek yılanlarıdır.Engerek yılanlar genellikle dağlık alanların ağaçsız, taşlık kısımlarında yaşarlar ve gece avlanırlar. Bunun yanı sıra Türkiye’de 4 tane de yarı zehirli yılan türü bulunmaktadır. Bunlar; çöl kobrası . çukur başlı yılan ve iki tür kedigözlü yılanlardır. İşte kara yılanlar hakkında bilinmesi gerekenlerÜlkemizde yaşayan en talihsiz yılan türlerinden biridirler. Her yıl yüzlercesi, hiç işlemediği, işleyemeyeceği suçun diyetini ölümüyle ödemektedir. Zehirsiz ve zararsız yılan türlerimizdendir. Çiftçi dostudur. Bir yerlerde karşılaşırsanız, korkmayın, öldürmeyin, bırakın kendi yoluna gitsin. Yaşamak her canlının hakkıdır


Karayılan ya da bilimsel adıyla Dolichophis jugularis kırbaç yılanıgiller familyasından bir yılan türüdür. Türkiye’nin en büyük yılanlarından biri olan karayılanlar üç metreye kadar uzayabilirler. Çoğunlukla , bağ ve bahçelik yerlerde yaşarlar.


Zehirsiz yılan türlerinden biri olan karayılanlar, kertenkenle, kemirgen ve küçük yılanlarla beslenerek aslında ekolojik dengeyi korurlar. Karayılanlar 1000 metre rakıma kadar olan bölgelerde rahatlıkla görülebilen türlerdir. Özellikle tarlalarda kemirgenleri ya da küküçükyılanlarıöldürürler.Aslında çiftçilere yardım ederler. Karayılanlar besin zincirinin önemli bir parçasıdırlar.Karayılanın zehirsiz olduğundan bahsettik ancak bölgesine girmeye çalıştığınızda yüksek tıslamalarla sizi uyarır ve eğer üstüne giderseniz ısırabilir.


İnsanlara saldirabilecekleri tek zaman ciftlesme donemleridir, o zaman bile isirmazlar, sadece sicrayip kirbac gibi vururlar. Karayılanlar oldukça atik ve çabuk türlerdir. Öte yandan iç döllenme yoluyla üreyen bir türdür. Yavru gelişimi kabuklu yumurta içerisinde olur. Bir dişi tek seferde ortalama 7-11 arası yumurta bırakabilir.


Yukarıdaki fotoğraf. Yavru bir Dolichophis jugularis’e ait. Namı değer karayılanın yavru hali.


Karayılan, IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde asgari tehlike altındaki türler içerisinde bulunmaktadır. Öldürenlere tespit edilmesi halinde 1042 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-