Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“YEŞİLKENT’TEN ELLERİNİZ ÇEKİN”

“YEŞİLKENT’TEN ELLERİNİZ ÇEKİN”
03 Ekim 2020 - 14:34

Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde geçtiğimiz günlerde başlatılan maden arama faaliyetine çevre köylülerden tepkiler geldi. Ekipler, kil madeni aradıklarını söylerken, köylüler Fatsa’dan sonra Ünye’de de altın atanmasından korkuyorlar.

Özel bir firma tarafından Ünye’nin 3 mahallesinde maden arandığını öğrenen köylüler sondaj yapılan alanda toplandı. 3 Mahalleden onlarca kişi sondaj yapılan alana gelerek sondaj ve ara.calialarina tepki gösterdi. Ellerindeki pankartlarla da duygularını dile getiren köylüler, bölgede yapılacak olan çalışmanın durdurulmasını istediler. Sondaj ekibi sondajda kullanılan araç ve gereçleri bırakarak alandan uzaklaştırıldı.

Fatsa’da yapılan siyanurle altın arama ve çıkarma çalışmasının aynısının yapılmasından korkan köylüler bölgede doğa katliamına izin verilmemesi gerektiğini de söylediler.

Köylüler yaptıkları açıklamada, “15 gündür bir faaliyet var bölgede. Fatsa’da en canlı örneğini gördük. Burada kil arıyoruz diyerek geliyorlar ama ardında ki asıl neden altın arama çalışmasıdır. Altın aramada kullanılan siyanür ise insan ve çevre sağlığına zararı herkes tarafından bilinmektedir. Burada yapılan çalışmalarla ilgili yetkili makamlardan izin alındı mı? Bilmiyoruz. Doğayı bozduğumuz zaman doğa bize cevabını verir. Bu nedenle bir burada böyle bir arama faaliyetinin yapılmasına karşıyız” dediler.

Yapılan konuşmaların ardından vatandaşlar bir süre daha sondaj alanında bekledi. Daha sonra alana jandarma gelirken, vatandaşlar sondaj çalışmalarının olduğu sürece engel olmaya devam edeceklerini belirtti.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-