Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

YENİ PAZAR YERİNDE, ESNAF DERTLİ

YENİ PAZAR YERİNDE, ESNAF DERTLİ
10 Temmuz 2020 - 0:12

Ünye’de her hafta Çarşamba günü kurulan semt pazarı yol çalışmaları nedeniyle 17 Haziran Çarşamba günü Tabakhane Köprüsü yanındaki yeni yerine taşınmıştı.  

Ünye Belediyesi tarafından Tabakhane Köprüsü yanında bulunan Irmak Caddesi’ne taşınan pazar esnafları, yeni yerleri hakkındaki şikayetlerini dile getirdiler.

PAZARCI ESNAFI MAĞDUR

Tabakhane Köprüsü kenarına kurulan yeni pazar yerinden memnun olmayan esnaflar, en kısa zamanda eski yerlerine geri geçmeyi talep ettiler.

Pazarcı esnafları şu açıklamayı yaptılar;

“Burada eski potansiyelimizi bulamıyoruz. İşlerimiz oldukça düşük. Eski pazar yerimizin tadilatları bitti. Tezgahlarımız rüzgar nedeniyle yerinde durmuyor. Eski yerimizde borç verdiğimiz ürünlerin paralarını alamadık. Oradaki müşterilerimiz buraya gelmiyorlar. Ellerinde poşetlerle yürümek ve taşımak istemiyorlar. Esnaflar da faturalarını ödemeyecek durumdalar. Biz ayın 14’ünde eski yerimize geçmek istiyoruz.”

“Pazar yerinde çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Şuan yaz olduğu halde en ufak bir rüzgarda bile askıda durmayan ürünler var. Eski pazar yerinde verdiğimiz borçlarımız kaldı. Bizi bir köşeye attılar. Geçici olarak denildi ama yakın zamanda bizi eski yerimize vereceklerini sanmıyoruz. Evimize götürdüğümüz üç beş kuruş eski pazar yerinde kaldı. Kimse emeğinin karşılığını alamıyor. Tezgahımıza gelen müşterileride kaçırmak istemiyoruz. Ettiğimiz karlarıda zarar ederek geri veriyoruz. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Bizi kenar köşe değil de eski pazar yerimize almaları için söz verilmişti. Bir daha ki haftaya bizi tekrar eski pazar yerimize geçirmelerini rica ediyoruz.”

” Kışın burada çok zor şartlarda sergi açılacağı kesin. Hiç bir esnafın görüşü alınmadan Ünye Belediyesi bütün esnafları buraya taşımıştır. Kendileri ”Sivil Toplumları ve Dernek Başkanlarıyla karar aldık” diyorlar. Alınan karar hiç bir esnafa sorulmadan alınan karardır. En büyük yanlışlıkdır. Pandemi sürecinde ekonomi olarak esnaflar düşmüştür. Esnaflar zaten bu durumda zor alışveriş yaparken, yer değişikliği yapıldı. Karar alınırken bütün esnaflara danışılmalıydı. Biraz daha Pandemi sürecinde kalınırdı ama bu yer değişikliği olmamalıydı. Irmak kenarında kötü koku olmasıda bizi ve müşterileri rahatsız etmektedir. Burada ki bütün esnafların iş imkanı zordur. İleride de bütün esnafların isyan edeceğini düşünüyorum.”

” Yeni pazar yerinde iş olmuyor. Esnaflar olarak mağduruz. Elemanlarımızın parasını çıkaramıyoruz. Eski pazar yerimizde satışımız iyiydi ve 3-4  eleman ile çalıştırıyorduk ama şimdi 2 eleman anca çalıştırıyoruz. Biz esnaflar en yakın sürede eski yerimize geçmek istiyoruz.”

“Burada toz toprak içerisinde ürün satmaya çalışıyoruz. Ufak bir rüzgarda toz kalkıp ürünlerimize yapışıyor ve biz zarara uğruyoruz. Burada yağmura ve rüzgara karşı sıkıntımız çok, hiç bir emniyetimiz de yoktur. Biz bir an önce eski yerimeze geçmek istiyoruz.” Dediler.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-