Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

YEMEK FİRMALARI MİLLİ EĞİTİM’E İSYAN ETTİ

YEMEK FİRMALARI MİLLİ EĞİTİM’E İSYAN ETTİ
11 Temmuz 2020 - 13:56

Yemek ve catering fabrikaları Milli Eğitim’in yemek ihaleleri ile ilgili duydukları sıkıntıyı dile getirmek için basın açıklamasında bulundular.

Yemek fabrikaları ve catering firmalarının yapmış olduğu basın açıklaması söyle;

“Türkiye genelinde yemek hizmeti veren yaklaşık 3000 firma, en az 10.000 çalışan ve tedarikçilerle birlikte yüz binlerce kişinin etkilendiği Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından taşımalı eğitim kapsamında eğitim gören öğrencilere verilen yemek hizmetinin mevzuata aykırı bir şekilde ihale yapılmadan öğretmenevlerine yaptırılmasına karşıyız.

Öğretmenevlerinin ve akşam sanat okullarının kuruluş ve kurum amacına aykırı olan taşımalı yemek hizmetinin ne amaçla ihalesiz olarak verildiği anlaşılamamıştır. Taşımalı öğrenci yemeği hizmetinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsam dâhilinde ihale edilmesi gerekirken, kapsam dışında değerlendirerek ihalesiz bir şekilde verilmesi hakkaniyetli bir yaklaşım değildir.

Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Uygulama Yönergesinin 4. maddesinde Kurumun Amacı; “(1) Kurumun asıl amacı eğitim çalışanlarının konaklama ihtiyacını karşılamaktır. Bununla birlikte dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını da imkânları ölçüsünde yerine getirir. (2) Kurum, eğitim çalışanlarının sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile meslekî eğitim alanında gelişimlerine ilişkin faaliyetlere imkânları ölçüsünde destek sağlar. (3) İşletmelerde meslek eğitimi uygulaması kapsamında meslekî ve teknik eğitim okul ve kurum öğrencilerinin stajyerlik ve çıraklık beceri eğitimi yapmalarına katkı sağlar.” şeklinde belirlenmiştir.

Öğretmenevleri, eğitim çalışanlarının ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermekte, akşam sanat okulları ise sadece eğitim öğretim amaçlı üretim yapabilmektedir. Taşımalı yemek hizmeti hem öğretmenevlerinin hem de akşam sanat okullarının amacına uygun değildir. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında taşımalı yemek hizmeti veren öğretmenevlerinde bu hizmet kapsamında çalıştırılan personellerin hiçbiri öğrenci (Stajyer, çırak vb.) değildir. Ayrıca bazı il/ilçelerde öğretmenevleri, yemek hizmetini başka firmalara yaptırarak Milli Eğitim Müdürlüklerine yeniden satış yapmaktadır.

Yaklaşık 15 yıldır devam eden ve taşımalı yemek hizmetinde profesyonelleşmiş firmaların kanun kapsamında rekabet ederek aldıkları ihaleler, devletin kaliteyi ucuza almasını sağlamıştır. Yeni dönemle birlikte rekabet ortadan kalkacak kamu zararına sebep olacaktır.

Öğrencilerin daha kaliteli hizmet alabilmeleri, rekabet sağlanarak kamu zararının engellenmesi ve yemek firmalarında çalışan binlerce kişinin işsiz kalmasının engellenmesi için Anadolu Yemek Sanayicileri Birliği adı altında yeni bir oluşum kurulmuştur.

Bizler ekmeği için mücadele eden, kanunlara saygılı, vergisini ödeyen ve binlerce kişiye ekmek kapısı açan firmalarız. Bu eylemin amacı, ekmeğimizi korumaktır. Bu haksızlığın ve kanunsuzluğun ortadan kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceğimizi bildiririz.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-