Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Yatırımcılara Önemli Tavsiye

Yatırımcılara Önemli Tavsiye
04 Ekim 2018 - 3:23

Haftaya sakin bir başlangıç yapan piyasalardaki son durumu CCK Kuyumculuk İşletmecisi Cüneyt Çoşgunalp değerlendirdi.

Rahip Brunson Davası ve Türkiye Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısıyla ilgili davaların piyasaları etkileyeceğini ifade eden Çoskunalp, yatırımcılara hareketsiz kalmalarını tavsiye etti.

CCK Kuyumculuk İşletmecisi Cüneyt Çoşgunalp: “Piyasalar pazartesi günü itibari ile haftaya sakin bir başlangıç yapmıştı. Dolar 5,95 ile 5,97 aralığında başlamıştı ancak bugün itibari ile aylık enflasyon verisi geldi. Bu veri 6,30 olarak çok yüksek geldi ve fiyatlar da buna bir miktar tepki verdi. Dolar da bu tepki ile 6,05 gibi bir rakama ulaştı. Gelen verilere ve parametrelere göre döviz fiyatları aşırı tepkiler vermiyor bu da sert dalgalanmalara yol açmıyor.

Önümüzdeki Günler Çok Kritik

Önümüzdeki günlerde iki önemli haber bekliyoruz. Bunlar ABD ile olan Rahip Brunson Davası ve Türkiye Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısıyla alakalı Amerika’da olan davadır. Bu iki dava da bizim için dış siyasette çok önemlidir. Bu olaylar gerçekleştiğinde fiyatlar yukarı veya aşağı yönlü nasıl değişecek göreceğiz. Benim fikrimce Rahip Brunson davası ve Halk Bankası davası sonuçları ne olursa olsun döviz piyasalarındaki manipülasyonu ve gerçek fiyat değerlendirmeleri göreceğiz. Geçtiğimiz Haziran ayından itibaren döviz piyasalarında çok aşırı derecede fiyat hareketliliği ve maniple edilen bir döviz piyasası vardı.  Bu ay itibari ile bu davaların sonuçlarının ekonomiye ne derece yansıyacak göreceğiz.

Fiyat Hareketliliği Sert Değil

Bugünkü fiyatlarla dolar 6,02 ile 6,05 bandında, euro 6,92 ile 6,95 bandında, gram altın 233 ile 234 bandında hareket ediyor. Fiyat hareketleri çok sert değil ve tahminimizce bu kararlardan sonra dövizin biraz daha ucuzlamasıyla beraber hem döviz tarafında hem de altın tarafında dalga boyu daha az ve belirginleşmiş fiyatları göreceğiz.

Yatırımcılar 15-20 Gün Hareketsiz Kalmalı

Tavsiyemiz yatırımcıların önümüzdeki 15-20 günlük zaman dilimi içerisinde hareketsiz kalmalarıdır. Çünkü gerçekten piyasaların nasıl bir cevap vereceğini bilmiyoruz. Tahminimizce bu dalga boyları kısalmaya başladı ve önümüzdeki günlerde sonuçları göreceğiz. Altın ons fiyatları daha da hareketsizleşti. 5 veya 10 dolarlık hem aşağı hem de yukarı yönlü hareketler oluşuyor. Tamamen döviz fiyatlarına bağlı hareketleri görüyoruz. Altın yatırımcısı için de aynı tavsiyeleri veriyoruz. Önümüzdeki 15-20 gün önemli ve biraz hareketsiz kalıp daha sonra karar vermelerini tavsiye ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-