Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Yaralı Şahin Koruma Altına Alındı

Yaralı Şahin Koruma Altına Alındı
27 Kasım 2020 - 17:35

Duyarlı vatandaş Cengiz Yılmaz, Ünye-Çaybaşı Karayolu Sahilköy Mevkiinde uçamayacak halde bulunan Bayağı Şahin’i kurtardı.

Yaralı Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce  tedavisi yapılmak üzere koruma altına alındı.

Asfalt kenarında uçamayacak halde bir kuş gören duyarlı vatandaş Cengiz Yılmaz durumu yetkilere  ihbar etti.O sırada oradan geçmekte olan Ünye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Personeli Dursun Baloğlu, kuşu yol kenarından alıp bir kutuya koydu ve yetkililere teslim  etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın Yıldırım tarafından türü Atmacagiller (Acciptridae) familyasının Bayağı Şahin (Buteobuteo )  olarak tespit edilen yırtıcı kuşun, ilk müdahalesi Ünye İlçesinde Hizmet veren Özel Canik Veteriner Kliniğinde Veteriner Hekim Ali Güngör tarafından yapıldı. Daha sonra yaralı Bayağı Şahin bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.

Yaralı Bayağı Şahin, gerekli tedavi – bakım – rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileştikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-