Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

YARALI HALDE BULUNAN KIZIL ŞAHİN KORUMA ALTINA ALINDI

YARALI HALDE BULUNAN KIZIL ŞAHİN KORUMA ALTINA ALINDI
28 Ocak 2020 - 1:41

Ordunun Ünye ilçesinde yaralı bulunan Kızıl Şahin (Buteorufinus) , Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefliği’nce koruma altına alındı.

            Ordunun Ünye ilçesi Güzelyalı  Mahallesi Kırsalında duyarlı  vatandaş Mehmet GÜNEŞ Yaralı  Kızıl Şahin  buldu. Durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın YILDIRIM a İhbar etti.Ünye  Şefi Saygın YILDIRIM tarafından teslim alınan yaralı Kızıl  Şahin İlçede hizmet veren Ünye Veteriner Kliniğine götürüldü.  Veteriner Hekim Filiz Turan  TASLI tarafından Kanadından Saçma ile yaralandığı tespitedilen ,Kızıl Şahine  gerekli ilk müdahalesi,Antibiyotik  ve vitamin takviyesi yapıldı.

            Civardaki Yunus ÇAYIRisimli  bir Esnaf tarafından tavuk ciğeri ile beslemesi yapılan yaralı şahin daha sonraDoğa Koruma ve Milli Parklara ait Ordu Ulubeydeki anlaşmalı veteriner kliniğine götürüldü.Yaralı Şahin tedavi ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından tamamen sağlığına kavuştuktan sonratekrar  doğal ortamına salınacak.

            Atmacagiller ve Doğangiller Familyasından olan tüm türlerin ( Atmaca , Doğan ,Şahin, Kerkenez gibi ) koruma altında olduğu, Son günlerde ORDU İli genelinde bu türlerde saçma ile yaralanma olaylarının artığı,koruma altında  bu türleri vuran  kişilerin tespit edilmesi halinde , ( Sosyal Medya Dahil) uygulanacak tazminat bedeli adet başına 11.330 TL olduğu bilgisine ulaşıldı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-