Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

YARALANAN KIZIL ŞAHİN TEKRAR DOĞAYLA BULUŞTU

YARALANAN KIZIL ŞAHİN TEKRAR DOĞAYLA BULUŞTU
28 Ocak 2021 - 16:39

Ordunun ikizce İlçesi Gaziler Mahallesi’nde Şeref Şahinkaya adlı vatandaş fındık bahçesinde çalışırken yaralı ve uçamaz durumda yırtıcı bir kuş buldu. Durumu Hemen 112 ‘ ye ihbar etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın YILDIRIM tarafından Kızıl Şahin (Buteo rufinus) olduğu tespit edilen yırtıcı kuş İlçede hizmet veren İkizce Veteriner Kliniğine götürüldü.

Veteriner Hekim Özkan Azaklı ve Ogün Öztürk tarafından Kanadından Saçma ile yaralandığı için doku zedelenmesi tespit edilen Kızıl Şahine gerekli ilk müdahalesi yapıldı. Antibiyotik ve vitamin takviyesi uygulandı.

İlk müdahalesi yapılan yaralı Kızıl Şahin bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce veteriner hekim kontrolüne alındı. Yaralı Kızıl Şahin yaklaşık 1 haftalık gerekli tedavi, bakım ve rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileşip uçma kabiliyetine haiz olduktan sonra yaralı bulunduğu ikizce ilçesinde tekrar doğayla buluştu.

Yetkililerden ; Atmacagiller ve Doğangiller Familyasından olan tüm türlerin ( Atmaca , Doğan ,Şahin, Kerkenez gibi ) koruma altında olduğu, Son günlerde Ordu İli genelinde bu türlerde saçma ile yaralanma olaylarının artığı, koruma altında bu türleri vuran kişilerin tespit edilmesi halinde , ( Sosyal Medya Dahil) uygulanacak tazminat bedeli adet başına 13.888 TL olduğu bilgisine ulaşıldı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-