Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

VATANDAŞTA MAYDENİM TEKSTİL ZEHİR SAÇIYOR İSYANI

VATANDAŞTA MAYDENİM TEKSTİL ZEHİR SAÇIYOR İSYANI
25 Aralık 2019 - 8:41

Vatandaşın isyanına kulak vermeyen Vali Seddar Yavuz, ”ölmek istemiyoruz” diyen halka rağmen fabrikayı gezdi,dolaştı.Zengini onurlandırdı,garibanı unuttu mu dedirtti.

Ordu’nun Ünye ilçesi Başköy Mahallesi Dönüklü Mevkinde ikamet eden vatandaşlar, yaşadıkları yerde bulunan kot yıkama fabrikasından dolayı tedirginlik yaşıyor.

Bölgede bulunan Maydenim Tekstil San. ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından yapılan kot ve konfeksiyon ürünleri yıkama fabrikası, fabrikanın çevresinde bulunan yerleşim alanlarında yaşayan insanları sağlık ve çevre yönünden tedirgin hale getirdi.

Vatandaşlar, fabrikanın ÇED raporu yapılmadan kurulduğunu, bölgede yaşayan insanların bilgilendirilmediğini, bu fabrikanın kimyasalları kullanarak faaliyet gösterdiğini ve bu kimyasalları bir çok insanın suyunu kullandığı  Cevizdere Su Havzasına verildiğini belirttiler.

Bölgenin tarım alanı olduğunu ve fabrikanın oluşturacağı zararlar nedeniyle sebze ekmekte bile korku duyduklarını belirten vatandaşlar, sadece sağlıklı bir ortamda yaşamak istediklerini belirttiler.

Fabrikanın yanında toplanan mahalle sakinlerinden Süleyman Başaran konu ile ilgili konuşmasında şunları ifade etti;

“Ben Ünye’nin Başköy Mahallesi Dönüklü Mevki sakinlerinden Süleyman Başaran. Burada söylenecek çok şey ancak ben devletten böyle bir sanayi kuruluşu yapıldığında onlarla biz karşı karşıya gelmeden insanlara en başta sağlık yönünden yaşarken değerin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bildiğimiz kadarıyla ÇED raporu yapılmadı, burada ikamet eden halk bilgilendirilmedi. Kot yıkama dedikleri ve kimyasalların çok kullanıldığı bir kuruluş buraya yapıldı. Biz sadece bize zarar vermesin istiyoruz. Bize zarar vermeden isterlerse on tane fabrika kurulsun. Ancak onlar para kazanırken bizler de burada yaşayalım.

Fabrikanın Kimyasalları Cevizdere Suyuna Bırakılıyor

Kurulan fabrikanın hemen yanında Cevizdere su havzası bulunuyor ve fabrikadaki kimyasallar bu dereye veriliyor. Buranın aşağısında bulunan mahalleler bu derenin suyundan içme suyu elde ediyor. Kanalizasyon suyunun bağlandırılmadığı yere bu fabrikadaki kimyasal atıklar bağlandırılıyor. Biz bu alanlara sebzeler ekiyoruz ve bu insanlar fabrikadan dolayı sebze ekmesin mi? Buradaki esas mesele ÇED raporunun yapılmaması, vali yardımcısının imzasıyla buraya fabrika kurulma izninin verilmesidir. Biz burada ne yapıldığıyla alakalı bilgilendirilmek istiyoruz. Bize yaşarken değer verin, öldükten sonra değil.”dedi.

Bölgede ikamet eden diğer vatandaşlar ise bölgenin sanayi değil tarım alanı olduğunu ve fabrikaya yakın yerleşim yerlerinin bulunduğunu belirttiler.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-