Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İSYAN ETTİLER”BU KADAR ZEHİRLENDİĞİMİZ YETMEDİ Mİ?”

İSYAN ETTİLER”BU KADAR ZEHİRLENDİĞİMİZ YETMEDİ Mİ?”
17 Kasım 2019 - 23:41

Fatsa’da Altıntepe Madencilik tarafından yapılan siyanürle altın ayrıştırılmasında şirketin kapasite artması talebine tepkiler dinmiyor. Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Bizleri siyanürle zehirliyorlar, altını alıp gidecekler. Bize zehirli toprak, su ve hava kalacak” dedi.

Fatsa’da siyanürle altın arama faaliyetine tepki:

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi; ‘toprağımıza, suyumuza, ormanımıza sahip çıkıyoruz’ sloganıyla Fatsa ilçesinin Yukarıbahçeler Mahallesi’nde siyanürlü altın ayrıştırması işletmesinin, işletme alanını iki kat daha büyütmek istemesine tepki gösterdi. İlçede Ordu Çevre Derneği, Fatsa Çevre ve Doğa Derneği ile bir araya gelen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi, dün maden sahasına gitti. Maden sahasının çevresinde önce incelemelerde bulunan grup, daha sonra basın açıklamasıyla maden sahasının çevreye olan zararını vurguladı.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, burada yaptığı konuşmada üretici köylüler olarak tepkili olduklarını belirterek, ülkenin her köşesinin HES’ler, JES’ler, taş ocakları, maden şirketleri tarafından talan edildiğini ileri sürdü. Tarım alanlarının, ormanlarının, derelerin yok edildiğini belirten Sağra, sebzelerin, meyvelerin zarar gördüğünü söyledi.

Yerin üstü ‘altın’dan değerlidir

Sağra, şöyle konuştu: “Kazdağları, Murat Dağı, Munzur, Gümüşhane, Sivas, Erzincan, Bergama, Eşme ve yaşadığımız topraklar Fatsa ve Ünye maden sahaları oldu. Siyanürle altın ayrıştırması ile zehirleniyoruz. Kabul etmiyoruz. Üretici köylülerimizin isyan sesini duyuyoruz ve onların yanındayız. Yerin üstü ‘altın’dan değerlidir diyoruz ve maden sahasının büyütülmesine karşıyız. Hatta var olan işletmenin de çalışmasının durdurulmasını istiyoruz. Bu kadar zehirlendiğimiz yetmedi mi? Bizleri siyanürle zehirliyorlar, altını alıp gidecekler. Bize zehirli toprak, su ve hava kalacak. Burayı terk ettirmek istiyorlar. Atalarımız burada yaşadı, üretti; biz de burada yaşayacağız ve üreteceğiz. Toprağımızın zehirlenmesine, ormanların yok edilmesine seyirci olmayacağız. Birkaç gün önce fidan dikme kampanyası yaptılar ama maden işletmelerinin ormanları yok etmesine olanak tanıyorlar. Bu ne yaman çelişki. Var olan ormanları korusunlar yeter.”

Zehirledikleri yetmedi alanı büyütmek istiyorlar

Suların zehirlenmesinden, ormanların kesilmesinden söz eden Sağra, “Tüm Köy Sen olarak yıllardır verilen mücadeleyi biliyoruz. Bizler de buradaydık, bundan sonra da birlikte olacağız. Tüm Ordulular olarak tek vücut olarak davranacağız ve bu beladan kurtulacağız. Yeni ÇED süreci ile alanı iki kat daha büyütmek istiyorlar. Her tarafta sondaj çalışmaları devam ediyor. Bölgeyi tamamen maden sahası haline getirmek için çaba harcıyorlar. İktidar da buna olanak tanıyor. Buraları onlara birlikte zehir edeceğiz. Dayanışma içinde olup başaracağız. Biliyoruz ki, küçük küçük emekler birleşirse güçlü olur. Karşımızda uluslararası bir şirket var. Emperyalist kuşatma ile tarım alanları ve ormanlar talan ediliyor. Burada verilen mücadele de bir yurt savunmasıdır. Kimin ne olduğu, kimden yana olduğu buradaki mücadeleyle ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

Ürünümüze de tarım arazilerine de sahip çıkacağız

Sağra, “Görüyoruz ki, şirket ağaç kesimine devam ediyor. Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Şu an kesim yapılan yerler çalışma alanı dışında olabilir. Bu açıklamamamız suç duyurusu olarak değerlendirilmeli ve gerekli ölçümler yapılmalıdır. Bu konuda gerekli yerlere inceleme yapılması için yazılarımızı göndereceğiz.  Bir kez daha vurguluyoruz ki, toprağımızı, suyumuzu zehirleyenleri, onlara göz yumanları unutmayacağız. Üretici köylü olarak takipçisi olacağız.  Burada madene izin verenlerle ürünümüzün değerinde satabilmemizi engelleyenlerin aynı olduğunu biliyoruz. Ürünümüze, emeğimize sahip çıkarken tarım alanlarımızın, ormanlarımızın yok edilmesine, suyumuzun zehirlenmesine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

ÖZBUCAK: BİRLİK OLURSAK KAZANIRIZ

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Burada toprağını, suyunu, ürününü korumak isteyenlerin birlikteliği sürüyor. Türkiye’nin her karış toprağı aynı tehdit ve saldırı altında. Tarım arazileri, dereler, ormanlar yok ediliyor. Maden ve enerji politikaları kamu ve ülke yararı gözetilerek yapılmıyor. Ormanlar, dereler, tarım arazileri emperyalist tekeller tarafından yağmalanıyor. En yakınımızdakileri örnek vermek yetiyor. Çarşamba Ovası tehdit altında, Bulancak’ta, Sivas’ta, Gümüşhane’de, Erzincan’da, Artvin’de siyanürle altın ayrıştırma işletmeleri çoğalıyor. Onlar kazanacak diye bizler zehirleniyoruz, göç edilmekle karşı karşıya kalacağız. Bu durumu kabul edemeyiz. Tek vücut olacağız ve kazanacağız. Hem hukuksal hem de fiili mücadeleyi sürdüreceğiz, başka çare yok. Ordu Çevre Derneği olarak şirketin çalışma süresinin dolup dolmadığıyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verdiğimiz yazı Bakanlığa havale edildi. Oradan gelen yanıta göre hukuksal ve fiili mücadelemiz biçimlenecek” ifadelerinde bulundu.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş da “Sebzelerimiz, meyvelerimiz zehirlendi. Pazarda bu yörenin ürünlerini almıyorlar. Yarın fındığımızı da ihraç edemeyeceğiz. Siyanürle zehirleniyoruz. Birlikte olmalıyız” dedi.

Maden işletmesine arazisini vermeyen ve ilk günden bu yana şirkete direnen Cevat Atar ise tepkisini dile getirdi

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-