Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu Valiliği, Çaybaşı’nın İlküvez Mahallesi Göksu Mevkiinde bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesine ait Katı Atık Bertaraf Tesisinde 11 Ocak 2020 tarihinden bu yana devam eden protesto eylemi ile ilgili yöre sakinlerini uyardı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle;

“İlçemizin İlküvez Mahallesi Göksu Mevkiinde bulunan, Ordu Büyükşehir Belediyesine ait Katı Atık Bertaraf Tesisinde, yöre sakinlerinin 11 Ocak 2020 tarihinde başlatmış oldukları protesto eylemleri nedeniyle bugüne kadar iyileştirme ve rehabilitasyon çalışması yapılamamıştır.

Yöre halkının çeşitli hassasiyetlerinden kaynaklanan eylemleri nedeniyle tesis içerisinde yapılamayan iyileştirme ve rehabilitasyon çalışmaları sonucunda; tesis içerisinde bulunan atıkların, havaların ısınmasıyla birlikte insan ve çevre sağlığı açısından risk teşkil edecek boyutlara geldiği, ilgili kurumların yaptığı tespitlerden anlaşılmıştır.

İnsan ve çevre sağlığını, doğal ortamı olumsuz yönde etkileyebilecek bu durumun, telafisi mümkün olmayan boyutlara ulaşmadan giderilmesi amacıyla Katı Atık Bertaraf Tesisinde ilgili kurum ve firma yetkilileri tarafından iyileştirme ve rehabilitasyon çalışmalarına başlanacağı yönünde yapılan tüm bilgilendirme ve ikna faaliyetleri, yöredeki belli kişiler tarafından hiçbir şekilde kabul görmeyerek,  iyileştirme çalışmaları kapsamında tesise girmek isteyen araçların engellenmesine devam edilmiştir.

06.03.2020 Cuma günü saat 10.20 sıralarında, tesis önünden geçen Çaybaşı-İlküvez-Akpınar-Salman-Akkuş karayolu üzerinde gelişigüzel park etmiş araçların, ulaşımı aksatması nedeniyle Jandarma Trafik Timi tarafından trafik uygulaması yapılmış ve fotoğraflama yapılmak suretiyle 2 kamyonet ile 2 minibüse trafik idari para cezası uygulanmıştır.

Bu uygulamayı “jandarma müdahale ediyor, ceza yazıyor” şeklinde ifadelerle yöre sakinlerine telefon ve sosyal medya yoluyla ileten eylemciler, daha sonra bölgede oluşturdukları kalabalık grupla birlikte tesisin ana giriş kapısını rayından çıkararak, kapıya zarar vermişlerdir.

Aynı gün saat 12.30 sıralarında tesis bölgesine gelmekte olan su tankerine, tesise yakın bir mevkide bir grup tarafından taşlı ve sopalı saldırıda bulunulmuş, yapılan bu saldırıda araç zarar görmüş ve geri dönmek zorunda kalmıştır. 

Yaşanan bu olaylar nedeniyle Ünye Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığınca 3 şahıs hakkında “suç uydurma, halkı kin ve düşmanlığa, tahrik veya aşağılama” suçlarından, 10 şahıs hakkında ise, “mala zarar verme, tehdit ve hakaret” suçlarından soruşturma yapmak üzere gözaltı işlemi yapılması talimatı verilmiştir. 

Çevre ve halk sağlığını koruyabilmek için zorunluluk ve aciliyet arzeden, yöre halkımızın da beklentilerine uygun bir şekilde yapılacak bu çalışmalar konusunda yöre sakinlerimizin duyarlı davranmaları, görevlilere yardımcı olmaları, hukuk dışı ve suç teşkil edecek davranışlardan kaçınmaları, önem arzetmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

VALİLİK ÇÖP EYLEMCİLERİNİ UYARDI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.