Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜTSO’dan 3 Milyon Euro’luk Proje

ÜTSO’dan 3 Milyon Euro’luk Proje
28 Eylül 2019 - 15:03

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 milyon Euro bütçeli “Yeşilin Gölgesine Mavinin Ötesine Yolculuk” adlı turizm projesinin saha çalışmaları başlıyor.

Projenin yüzde 75’ini Ticaret Bakanlığı karşılıyor. Yüzde 25’ini ise müteşebbisler karşılıyor. ÜTSO projenin turizm bölümünü seçti.

ÜTSO Başkanı Akar; “Turisti biraz daha tutmak istiyoruz. Yani gece yatıp sabah kalkıp gitmesinler istiyoruz. Bu kapsamda tüm varlıklarımızı değerlendirmeye çalışacağız.”dedi.

Türkiye’de ilk defa bir ilçe Ticaret ve Sanayi Odasının projesinin kabul edildiğini ifade eden Akar şunları kaydetti, “Projemiz gurur duyduğumuz bir proje. Türkiye’de ilk defa bir ilçe odasının projesi kabul edildi.” ifadelerinde bulundu.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edilen “Yeşilin Gölgesine Mavinin Ötesine Yolculuk” adlı projenin saha çalışmaları 30 Eylül 2019 Pazartesi günü başlıyor.

Saha çalışmaları öncesi Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’i makamında ziyaret eden, ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Meclis Başkanı Tuncay Sağlam, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kılıç, Genel Sekreter Aydın Ekmekci ve Proje Koordinatörü Cem Helvacı projeye ilişkin Kaymakam Güney’e bilgilendirmede bulundu.

3 yıl sürecek

27 katılımcının bulunduğu ve 3 yıl sürecek olan projenin 3 milyon Euro bütçeli ve yüzde 75 hibeli olduğu öğrenildi.

Proje ile ilgili bilgi veren ÜTSO Başkanı Akar, “Projemiz hizmet sektöründe rekabet gücünü arttırılması ile ilgili bir proje. Doğrudan döviz getiren firmalara destek vermek amacıyla açılan bir proje. Bu projenin yüzde 75’ini Ticaret Bakanlığı karşılıyor. Yüzde 25’ini ise müteşebbisler karşılıyor. Bizde bu projede turizm bölümünü seçtik.”dedi.

Turizm pastasındaki payı büyütmek amaçlı

Ünye ve Ordu’nun turizm pastasındaki payını arttırmak amacıyla böyle bir proje hazırladıklarını ifade eden Akar, “Ünye’mizin turizmde canlanması ve daha aktif hale gelmesi için 10 tane Ünye’den, 17 tane de Altınordu firmasını koordine edip bizim başkanlığımızda Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın da iştiraki ile projemizi sunduk. Projemiz kabul edildi.”diye konuştu.

1 Ekim Salı günü herkes davetli

Proje tanıtım programına tüm Ünyelileri davet eden İrfan Akar, “1 Ekim 2019 Salı günü 14:00’da Odamız Konferans Salonunda projenin sunumunu yapacağız ve projemizi yürütmeye başlayacağız. Proje açılış programına da tüm halkımız davetlidir. Özellikle turizmle ilgilenenleri programımıza bekliyoruz. Danışman firmanın çalışmaları neticesinde projenin devamlılığı yönündeki yol haritamızı belirleyeceğiz ona göre yönümüzü belirleyeceğiz.”dedi.

Biraz daha konaklasınlar

Bu proje Ordu genelini kapsayan bir proje. Buradaki amacımız insanları daha fazla konaklatmak ifadesini kullanan Akar, “Ünye’de, Fatsa’da, Altınordu’da para harcamalarını sağlamak. Yani gece yatıp sabah kalkıp gitmesinler istiyoruz. Ünye’deki Çet Dağı’mızdan, Asarkaya’mızdan, At Çiftliğimizden, manyetik kumumuzdan, kalelerimizden, şelalelerimizden nemalanmaya çalışacağız. Aynı zamanda Kültür Yolu, Kilise tüm varlıklarımızı değerlendirmeye çalışacağız.”dedi.

Ünye olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik

Türkiye’de ilk defa bir ilçe odasının projesinin kabul edildiğini ifade eden Akar şunları kaydetti, “Projemiz gurur duyduğumuz bir proje. Türkiye’de ilk defa bir ilçe odasının projesi kabul edildi. Bu da bizim ekibimiz için ayrı guru verici bir durum. Bu projeyi Fatsa ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odaları ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz. Yani misafirlerimiz Ünye’ye gelip de hemen gitmesin. Her yere uğrasın, herkes yararlansın. Pasta’yı bölüşelim mantığı ile hareket ettiğimiz için onları da dahil ettik.”

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Artvin, Denizli ve İzmir’deki Oda ve işletmelere proje yazımı ile ilgili destek verdiği belirtildi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-