Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜTSO BAŞKANI AKAR YATIRIMLARI ANLATTI

ÜTSO BAŞKANI AKAR YATIRIMLARI ANLATTI
03 Aralık 2020 - 1:40

A52 TV ekranlarından yayınlanan Oktay Fidan’ın sunduğu İŞ DÜNYASI programının ilk konuğu Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar oldu.

Başkan Akar programda ,Oktay Fidan’ın sorularını yanıtlarken çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte programdan başlık ve konular

PANDEMİ SÜRECİ OSB’Yİ ETKİLEDİ

”Organize Sanayi konusunda şu anlık bir sıkıntımız yok. Ortada bir şey olmamasının nedeni pandemi döneminde olmamız. Pandemi olmasaydı alt yapıyı çıkmıştık. Her iş yerinin bir ihalesi süresi var. İhalenin de takvim süresi var. İhaleye çıkma açısından maddi bir sıkıntımız yok. Belediye başkanı olsun, İlçe başkanı olsun herkes bunun bir an önce olmasını istiyor. Bu tür süreçler ister istemez süreyi uzatıyor.

LİMANDA SORUN YOK AMA KONTEYNER LİMANI OLMASINA DAHA VAKİT VAR

Liman konusuna gelirsek bundan birkaç ay önce çet raporu verdik. Herhangi bir sorun yok. Hilmi Bey’de bu iş olacak içiniz rahat olsun diyor. Konteynır limanı biraz daha uzun süre olacak ilk etapta büyütme çalışması olacaktır.

TARIM ARAZİSİNE DOKUNULMAYACAK

Konteyner limanın tarım arazisine çok da kötü bir yanı yok.”

         Tarıma yönelinmiş olsa o bölge de, o havza bu bölgeyi besleyecek bir durumdadır.

Havzanın ne kadar bir alanda olacağını bilmiyorum ama asfaltın karşısına geçmeye de gerek yok orası denize yakın ve limanın orada büyük bir alan.  Beklide tarım alanlarına hiç dokunmaya gerek kalmayacak.

ÜNYE TOKAT YOLU SENEYE YAPILABİLİR

Tokat bölgesi de, bizlerde canı gönülden yapılmasını istiyoruz. Bu yolun projesi iki yönde de bitmiş durumdadır. Mevcut yolun genişletilmesi ve işlenmesi tamamlanmış durumda ve mevcut bütçeyi bekliyor. Bununla alakalı olarak Ulaştırma Bakanının, Numan Beyin, Yavuz Beyin de sözü var. Herkes bu işin bir an önce olmasını istiyor. Önümüzdeki yılın bütçesine de konulması düşünülüyor.

TOKAT ÜNYE YOLU EKONOMİYE BÜYÜK GİRDİ SAĞLAYACAK

Niksar Akkuş yolunun yapılmış olması Ünyeninde ekonomisine de büyük bir katkı sağlayacağı aşikârdır.

 Bu yolun yapımı bölge ekonomisini de canlandıracak. Bayramda Tokat Ticaret Odası Başkanı ve Esnaf Kefaret Odası Başkanı gelmişti. Açıklama yaptılar ve yıllık 1 milyar dolar kazanç sağlanayacağından bahsetti. Rusya’ya ihracat sözümüz var ve orada bir ilden bahsetti

Hepsini bir araya getirirsek, büyük rakamlar ortaya çıkacak ve ekonomide canlanacak

Tabi ki canlanacak o kadar araç ve insan gelecek. Ünye ekonomisi çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Pandemiden dolayı ekonomi kötü durumda ama biraz zamanla her şeyin iyi olacağına inanıyorum.

REKTÖRLÜK İLE SIKINTIMIZ VAR

Numan Bey, bir üniversiteyi, diğerini de biz yapalım demişti. Biz Ünye olarak her türlü bu konuda destek olacağız. Derneğimizde desteğe hazır. Burada bir sıkıntımız var. Rektörlük, mevcut fakülteyi taşımayı istiyor. Bizde bize yeni bir alan, fakülteyi oraya yapalım diyoruz.

GALERİCİLER SİTESİ ÜNYE FATSA ARASINDA OLACAK

Galeri işletmecileriyle alakalı yasa çıktı. Artık bina altlarında bu işe müsaade edilmeyeceği belirtildi. Yasa bir seneliğine ertelendi. Konuyla alakalı büyükşehir başta olmak üzere belediyelerle görüşmeler yaptık. Ünye Fatsa arasında müsait bir alan bulunup oraya toplamayı düşünüyorlar.

FAM TRİP’İN MEYVELERİNİ TOPLAYACAĞIZ

Bu hemen netilenecek bir durum değil sabırlı olmak ve zamana yaymak lazım. Biz yaptıklarımızı gösterdik ve firmalar da çok beğendiler. Birkaç tur firması ciddi anlamda bu projeyle turist getirecektir. Samsun ve Ordu bu konuda çok müsait sadece arada Ünye kaldı. Bir hafta önce Trabzon’dan bir firma geldi. Üç nokta gösterdi ve otel yapmak istediklerinden bahsettiler. Ünye’mizin her köşesi çok dikkat çekiyor. Gerçekten bu bölgeye üç tane uçak getirilirse ki Balkanlardan da bir tane geleceği söyleniyor. Bu projeler gerçekleşirse Ünye’ye çok sayıda turist geleceğine inanıyorum.

DEMİR YOLU YAPILMALI

Raylı sistem ulaşım rojesi çalışmaları devam ediyor. Karadeniz Bölgesinde bu demir yolu yapımı projesi bir an önce yapılsın isteniyor. Deniz yolu ve demir yolu taşımacılığını kalkındırmamız gerektiğini düşünüyorum.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEYEBİLİRSİNİZ

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-