Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ürünlerinizi Sigorta Yaptırmayı Unutmayın

Ürünlerinizi Sigorta Yaptırmayı Unutmayın
13 Şubat 2021 - 1:18

İl Müdürü Kemal YILMAZ; hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle üreticilerimizin olası bir afete karşı ürünlerini TARSİM’e sigorta yaptırmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; “25 Kasım 2020 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3205 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2021 yılında TARSİM kapsamında riskler, ürünler, prim desteği belirlenmiştir. Üreticilerimizin karar kapsamında bitkisel ürünler için don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, risklerine karşı Tarım Sigortası yaptırarak bahçelerini güvence altına almış olacaklardır. Belirlenen riskler için sigorta priminin % 50 ‘si Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca bu % 50 ‘ye ilave olarak, Bakanlığımız tarafından faaliyete geçirilen DİTAP’a kayıt olan üreticilerimize ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde % 5, yine DİTAP üyesi olarak sözleşmeli tarım yapmak amacıyla sözleşme imzalamaları durumunda ilave % 5 indirimle toplam % 10 luk indirim hakkı kazanmaktadır. Sigorta yaptıracak üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgilerinde güncelleme yapması gerekmektedir” dedi.

Fındık üreticilerimizin 11 Mart 2021, kivi üreticilerimizin ise 21 Şubat 2021 tarihine kadar ürünlerini sigorta yaptırmaları gerektiğini vurgulayan İl Müdürümüz; “Yaşanan iklimsel değişiklikleri göz önüne aldığımızda üreticilerimizin her geçen gün doğal afetle karşı karşıya kalma riskleri de artmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Şubat ayının içerisinde olmamıza rağmen hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor ve buda bitkide uyanmaya neden olabiliyor. Geçtiğimiz yıllar ilimizde ve bölgemizde 3-4 Nisan tarihlerinde don olayının meydana geldiği görüldü. Ürünlerimizin olası bir doğal afetten dolayı zarar görmesi durumunda zararını karşılayacak TARSİM’den başka bir seçenek yok. İlimiz geneli için fındıkta son başvuru tarihi 11 Mart 2021 olup, kivi için ise 21 Şubat 2021 tarihidir. Üreticilerimizin bu son tarihleri beklemeden işini son güne bırakmadan sigortasını yaptırmalarını ve bir şekilde ürünlerini güvence altına almalarını istiyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-