Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜRETİCİLER FINDIĞINI TOPLATACAK İŞÇİ ENDİŞESİ YAŞIYOR

ÜRETİCİLER FINDIĞINI TOPLATACAK İŞÇİ ENDİŞESİ YAŞIYOR
01 Nisan 2020 - 1:13

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta işçiye ağustos ayında ihtiyaç duyulduğunu o zamana kadar korona virüsü kaynaklı sıkıntıların devam edip etmeyeceğinin belli olmadığını belirterek, “Bu aşamada bir öngörü de bulunmak zor ancak sıkıntılar devam ederse gerekirse üretici fındığı kendisi toplar” dedi.
Korona virüsünün şu ana kadar fındık fiyatı üzerinde herhangi bir tesiri olmadığını ifade eden TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “Bu virüs Türkiye’de görülmeden önce de fındığın fiyatı serbest piyasada 19,5-20 lira civarındaydı. Şu anda da aynı seviyelerde. Fiyat üzerinde artış ya da düşüş gibi bir etki olmadı. Bu aşamada virüsün fındık ticareti üzerinde olası etkileri üzerinde de bir öngörü yapmak mümkün değil. Önce önümüzü görmemiz gerekiyor. Ancak fındık bölgemiz için, Türkiye için çok önemli bir ürün olduğu gibi dünya için de öyle. Çok önemli bir gıda ve enerji kaynağı. Ben fındığın önemini koruyacağını düşünüyorum. Fındık dünyanın pek çok ülkesine satıldığı gibi elbette en çok İtalya, Almanya Çin gibi ülkelere satılıyor. Son 10 günü kadar da fındık ihracatı devam ediyordu. Yoğun bir fındık talebi olduğu için de TMO’nun elindeki fındığa da talep olmuştu. Zaten bu günler itibariyle fındık ihraç sezonun da son günlerine yaklaşılmıştı.” şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Tarımın vazgeçilmez olduğunu dile getiren Soydan, “Bu süreçte dünyanın pek çok ülkesinde marketlerde yağma olayı görülürken Türkiye’de böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Güçlü bir üretim yapımız güçlü bir tarımsal üretimimiz var. Bu onun sonucu. Sürdürülebilir tarım önemli. O nedenle sürdürülebilir tarımın güvence altına alınması gerekir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de gelişmeleri yakından izliyor. Bizler de bölgemizdeki durumu, alınması gereken tedbirleri kimi zaman görüntülü görüşmelerle TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a iletiyoruz. Şu anda köyler İstanbul’dan göç alıyor. Bu virüse karşı en güvenli yerler köyler görülüyor. Ancak başta İstanbul olmak üzere gurbetten gelenler 14 gün kuralına uymalı ki zaten onlar İçişleri Bakanlığı genelgesiyle muhtarlıklar aracılığıyla takip ediliyor. Onlarda bu kurallara uymalılar. Bu 14 gün sonunda daha iyi bakmaları durumunda fındık üretimi bundan olumlu da etkilenebilir.” diye konuştu.

ÜRETİCİ ÖNCE SAĞLIK DEMELİ

Fındığın hasat zamanı ağustos ayı olduğunu dile getiren Soydan, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım işçilerine en fazla ihtiyaç duyulduğu zaman o dönem. Bu sıkıntılar o zamana kadar devam eder mi bir şey söylemek zor. Elbette sürdürülebilir bir tarım için gereken önlemler alınmalı. Eğer o zaman kadar korona virüsü kaynaklı sıkınlar devam ederse gerekirse üretici fındığını kendisi toplar. Şu anda fındıkta küllenmenin yanı sıra gübreleme ve fındık kurdu zararlısıyla mücadele etme zamanı. Bunu da üreticilerimiz daha çok yoğun bir şekilde tarım işçisine ihtiyaç duymadan kendileri yapabiliyor. Bu mücadele yapılmaz ise hasat zamanı fındıkta kayıplar olabilir. Elbette bahçeye girecek üreticilerimizin uyarılara uyması, sosyal mesafeyi koruması önemli. Önce sağlık düşünülmeli yoksa o olmadığı zaman fındığın durumunu fiyatını düşünecek halde bile olmayabiliriz.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-