Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜRETİCİ HEP MAĞDUR EDİLİYOR ,ZİRAAT ODASI UYUYOR

ÜRETİCİ HEP MAĞDUR EDİLİYOR ,ZİRAAT ODASI UYUYOR
06 Eylül 2019 - 23:46

Karadeniz’de 6 Ağustos’ta başlayan fındık hasadı orta ve yüksek kesimlerde devam ediyor. Hasattan önce fındık alım fiyatının açıklanması Karadeniz’deki üreticileri memnun ederken, fındığın serbest piyasadaki fiyat düşüşü ise üreticileri tedirgin ediyor.

Üreticiler, devletin serbest piyasadaki fındık fiyatının düşüşünün önüne geçilmesi için önlem alınması istiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) levant kalite fındığı 16 lira 50 kuruştan alırken, serbest piyasada fındık 13,50 liradan işlem görüyor.

ZİRAAT ODASI NEDEN SESSİZ?

Üreticiler serbest piyasadaki fiyat düşüşlerine Ziraat odalarının devreye girmesi gerektiğini belirterek, ‘Piyasa 13,5-14 TL seviyelerine düştü.

Fındık fiyatının serbest piyasada düşmesi, tüccarların insafına kalmış bir iş. Bizim memlekette bu işler düzelmez. Çünkü niye düzelmez; adam çocuğunu okula verecek tüccardan para alıyor. Kurban kesecek tüccardan para alıyor. Ne yapacak adam Nereden alacak parayı Fındığı erken çıkartınca tüccara veriyor. Tüccar da bunu biliyor zaten. Tüccar da üreticinin fındığını ucuz fiyata alıyor. Fındık fiyatının düşmesi anormal. Ziraat odalarının konuya el atması gerekiyor.

BAŞKAN REKOR PEŞİNDE FINDIK YERİN DİBİNDE

Ziraat odasına bakıyoruz ses yok ,tepki yok adeta uyuyorlar.Duyduk ki Oda Başkanı rekor domates yetiştirmiş yazık bununla övünüyorlar.Rekor düşüşün farkında değil gibiler,heralde başları kuma gömülü diye konuştular.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-