Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜnyePort Liman Projesi Uluslararası Ticareti Güçlendirecek

ÜnyePort Liman Projesi Uluslararası Ticareti Güçlendirecek
22 Ocak 2021 - 16:25

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, ÜnyePort Liman projesinin uygulanacağı alanda basın açıklaması yaptı.

“Bütün gayretimiz şehrimizi daha yaşanabilir ve geleceğe umutla bakan bir kent haline getirmek “diyen Başkan Argan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Ünye Limanı’nda başlattığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, beraberinde Kadın Kolları Başkanı Neşe Akgül Tiyaloğlu, Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri de bulundu.

Başkan Argan ÜnyePort Liman projesi hakkında şu açıklamayı yaptı;

“Geçen hafta içerisinde Ünye Port Limanına başlanacağını kendisinden duymuştuk. Bugün de bu çalışmaları yerinde görme imkanı bulduk. Tarih, kültür ve turizmin yanında Ünye bir liman kentidir. Bu zamana kadar 6,5 metre derinliğinde bir mendirek ile çalışma yürütülen Ünye Limanı’nda ikinci mendirek yapılması için çalışmalar başladı. Buraya 4 adet rıhtım ve mendireğin yapılmasıyla ilgili süreç başlamış olarak. Toplamda  2,5 Km. Alan içerisine kurulacak olan bu rıhtım Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkeden daha büyük hacimde ve kapasitede olacak. Bu noktada 8,5 metre derinliğine sahip ikinci rıhtımın çalışmalarına başlanacak. Tarak gemisi ile dip taraması yapılacak. Sonraki aşamalarda ise üçüncü ve dördüncü rıhtımlar da oluşturulacak. Bu da limana daha yüksek kapasiteli gemilerin yaklaşmasını sağlayacak. Liman, aynı zamanda hep hayal ettiğimiz Ünye, Akkuş, Niksar yolunun da yapılmasına tetikleyici olacaktır. Belki bir yol liman yapmaz ama limanın yolu yapacağı da bir gerçektir. Antalya’dan turunçgillerin sebze ve meyvelerin doğrudan Rusya’ya sevkinde Ünye Konteynır Limanı rol oynayacaktır. Geldiğimiz nokta sevindiricidir” dedi.

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan son dönemde hayata geçirilmesi planlanan ve yapım aşamasında olan çalışmalara da değindi;

31 Mart seçimlerinde Düşünen Ordu, Üreten Ordu ve Yarışan Ordu ile birlikte Dört Mevsim Ordu’nun mimarı Dr.Mehmet Hilmi Güler bakanımızın Ordu için bir şans olduğunu ifade etmiştik. Bizde Ünyeliler olarak sayın Bakanımızın rıyasetinde çok güzel çalışmalara şahitlik etmiş oluyoruz. Bunun en son örneğini de geçen hafta içerisinde Ünye Port Limanı’na başlanacağı müjdesini kendisinden duymuş olduk. Ordu Büyükşehir Belediyemiz sadece Ünye Port ile ilgili değil yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde ilçemizde biçok çalışmalara ev sahipliği yaptı.

İlk olarak Ünye’de 40 yıllık çöp sorununun kaldırılmasında hakikaten çok önemli bir rol üstlendi. Artık Ünye’nin girişinde çiçeklerin ve ağaçların boy göstermiş olduğu bir atmosferde artık hayatımızı sürdürüyoruz.

Çöp ile başlayan hizmetlerimiz gerek merkezdeki yolların asfaltlanması, gerek Asarkaya’daki 3 kilometrelik yolun sağlı ve sollu genişletilmesi suretiyle asfaltlanması, Merkez Büyük Camii ve Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki yolların asfaltlanması ile devam etti.

Diğer taraftan da hepimizin özlem duyduğu ve sahilde güzel bir yürüyüş yapmak amacıyla gerçekleştirilen sahil düzenlemesi ve bisiklet yolunun da yapımı ile ilgili sürecin hızla devam ettiğine hepimiz şahitlik ediyoruz. Bu noktada birinci ve ikinci etabın yapılması yani 4650 metrelik mesafenin yapılması ile ilgili süreç hızlı bir şekilde devam ediyor. Burada çocuklarımızın bisikletlerine binmesi ve aynı zamanda ailelerinde gezi yapmasına mütenasip güzel bir hizmet kazandırılmış olacak. Bisiklet yolumun devamında Ünye Otogarı’ndan çamlığa kadar planlanmış olan bu hizmetin ardından inşallah üniversiteye kadar olan 3. Etabında yapılmasına hep beraber şahitlik edeceğiz.

Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerden bir tanesi de Çamlık’ta yapılaşmanın tamamen imar değişikliği yapmak suretiyle önüne geçmiş olması. Bu noktada orada Sayın bakanımızın riyasetinde ve hassasiyet ile Ünye’de çalışma yürütüldü. Sayın bakanımız bu anlamda “Ben Ünyeli hemşehrilerimin istemediği hiçbir uygulamayı uygulamayacağım’ sözünü bizlerede tescillemiş oldu. Bu noktada da orada sadece bir kır kahvesi yapıldı. Ardından tüm hemşehrilerimizin rahat bir şekilde orada aileleri ile beraber olmalarına imkân sağlayacak nitelikte değişikliklere de ev sahipliği yapmış oldu.

Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerin en önemlilerinden bir tanesi de kaldırım çalışmaları. Askerlik şubesinin yan tarafından başlamak suretiyle Samsun istikametine kadar yapılacak olan güzergahta kaldırım çalışmalarının da hızlı ve titizlikle yürüdüğünü hep beraber görüyoruz. Ben bu vesile ile bu coğrafyada bu atmosferde hititlerin tabiriyle güneşin denizden doğup denizden battığı kadim şehir olan Ünyemize yapmış olduğu hizmetlerden ötürü çok kıymetli bakanımız Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mehmet Hilmi Güler’e çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bizleri Mahçup etmediler.

Başkan Argan konuşmasının sonunda “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti Genel Başkanvekilimiz Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Milletvekillerimiz Ergün Taşcı, Şenel Yediyıldız, Metin Gündoğdu, Ordu Valimiz Tuncay Sonel, Ünye Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı ve emeği geçen tüm kardeşlerimize ilgi ve destekleri için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Şehrimizin sorunlarını çözmeye ve şehrimizi kalkındırmaya hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-