Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİLER YASAKLAR ÖNCESİ PAZARA HUCUM ETTİLER

ÜNYELİLER YASAKLAR ÖNCESİ PAZARA HUCUM ETTİLER
03 Aralık 2020 - 0:38

Her Çarşamba günü kurulan halk pazarında sokağa çıkma yasağı öncesinde yoğunluk yaşandı.

Kurulan Halk pazarına bu hafta büyük bir ilgi gösteren vatandaşlar, giyim ve sebze ihtiyaçlarını giderdiler.

Pazar esnafları ile gerçekleştirdiğimiz röportajda pandemi sürecinden etkilendiklerini, sattıkları ürünlerin yerine koyamadıklarını belirttiler.

Gazetemize özel konuşan Pazar esnafları;

Abdurrahman Kılıcıoğlu; “Ordu’dan geliyorum yaklaşık 30 yıldır bu mesleği yapmaktayım. Süzme tezek ballarımız var 35 TL, yerli tulum peynirlerimiz var 30,35 ve 25 TL’ye var, birçok türde zeytinlerimiz var yeşil zeytinlerimiz 20 TL siyah zeytinlerimiz kalitesine göre 30 ve 35 TL’ye vardır. El yapımı salçalarımız 5 kilosu 40 TL’dir. Halkımız sahte balı ve orijinal balı iyi bilmedikçe anlayamaz. Onları ancak gerçek arıcılar anlar. Pandemi döneminde küçük esnaflar maalesef ki çok etkilendi bitti bile diyebiliriz. Sattığımız ürünü yerine koyamıyoruz.”

Naim Biçer; “Ben bu mesleği 30 yıldır yapıyorum. Benim gelir kaynağım sadece bu sektör. Bu kış mont fiyatları uygun, kışlık montlarımız 80-70 TL, berelerimiz 10-15 TL’dir. Bizim fiyatlarımız sabit, benim sattığım bir montu mağaza da 119 TL’ye bulabilirsiniz. Pandemi sürecinde hafta içi yasak olması bizleri zorlayacağını düşünüyorum. Pazar yerinin değiştirilmesinin yerli esnaflar için kötü olduğunu düşünüyorum.”

Muammer Demirci; “Baba mesleği olarak seyyar pazarcılık yapıyorum. Bunun dışında fındığımız oluyor, başka da gelir kaynağımız yok. Diğer pazar yerinin evlere ve çarşı içine yakın olması bizim için büyük avantajdı. Buraya taşındıktan sonra buraya da vatandaşlar geliyor ama aldıklarını götürmekte büyük sorun yaşıyorlar. Düzgün dolmuş güzergâhı yok. Vatandaşında taksiye binecek parası yok. Geçen yıla göre bazı meyve ve sebzeler hariç afaki fiyat farklılıkları var. Vatandaşlar muz, nar gibi meyveleri lüks olarak görüyor alamıyorlar.65 yaş üstü ve 20 yaş altına getirilen kısıtlamalar tabiki de pazarcı esnafını etkiledi ama gerçek ihtiyaç sahipleri yine de geliyorlar. Çarşamba pazarı kalabalık oluyor ama Pazar günü vatandaş gelmediği için bende tezgâh açmıyorum. Başkanımızı hiç buralarda görmedim. Orhan başkanımız sağ olsun gelip hal hatır soruyor. Bu zor geçen bu dönemde birbirimize destek olmalıyız. Meyve ve sebze fiyatları ise, mandalina 2,5 TL, muz 10 TL, narın 3 kilosu 10 TL domates 4-5 TL çeşidine göre, salatalık 4 TL, marul 5 TL, ıspanak 5 TL, pırasa 4 TL, biber patlıcan 5 TL, dolmalık biber 7,5 TL ve patates soğan 2-2,5 arasında değişmektedir “ dedi

Çarşamba pazarından alışverişten dönen vatandaşımız şunları söyledi;

“Pandemi dönemindeki kısıtlamalardan maddi manevi olarak çok etkilendim. Sağlığımız için doğru alınmış bir karar olduğunu da biliyorum. Çalışma olmayınca dönen bir parada olmuyor. Yakınlarımızdan da covit 19 virüsüne yakalananlar oldu .Vaka sayıları  arttı çünkü vatandaşlar maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına dikkat etmiyor.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-