Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİ MUHTARLARDAN BİR İLK

ÜNYELİ MUHTARLARDAN BİR İLK
17 Mart 2021 - 13:43

Ünyeli 19 mahalle muhtarı kırsal mahalle başvurusu yaptı.

Ordu’da 2012 yılındaki düzenlemeyle mahalleye dönüştürülen 344 köy ve belde, talep etmeleri halinde “kırsal mahalle”ye dönüştürülmeye başlandı.

Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle, köylerin mahalleye dönüştürülmesi tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verince, uygulamadan sessiz sedasız geri dönüşün yolu açıldı.

Bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Fatsa, ikizce ve Çamaş’ta toplam 112 yerleşim birimini kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan olarak belirlediği açıklanmıştı.

Bu gelişmenin ardından Ünyeli muhtarlar da Ünye Belediyesi’ne kırsal mahalle statüsüne geçmek için dilekçe verdiler.

Tekkiraz, Fatih, İnkur, Dereköy, Ortaköy, Yeniköy, Dizdar, Nurettin, Uğurlu, Taşca, Yaycı, Yenikent, Yeşilkent, Beylerce, Yeşilada, Yavi, Yeni Kizilcakese, Pelitliyatak ve Çınarcık mahalle muhtarları kırsal mahalle hakkından yararlanabilmek için başvurularını yaptıklarını belirttiler.

Mahalle muhtarları;“19 mahalle muhtarı olarak kırsal mahalle statüsünün avantajlarından bir an önce yararlanmak istediğimizi yetkililere yazılı olarak bildirdik. Ordu’da 112 yerleşim biriminin bu statüye alındığını biliyoruz. Biz ilk adımı attık.  Şimdi sıra devlet büyüklerimizde. Buradan çıkacak neticeyi bekliyoruz. “ dediler.

FATSA’DAKİ KIRSAL MAHALLELER

Açıklamada verilen bilgiye göre Fatsa’ya bağlı bağlı Hamlık, Kargucak, Karşıyaka, Kayaköy, Akçakese, Konakbaşı, Küpdüşen, Meşebükü, Palazlı, Kömürlük, Taşlıca, Uzundere, Yenipazar, Hacıköy, Güvercinlik  Kırsal Mahalle olarak; Aslancami, Ayazlı, Bolaman, Geyikçeli, Hatipli, Ilıca, İslamdağ, Kösebucağı, Yalıköy mahallelerinin ise Kırsal Yerleşik Alan olarak belirlendi.

İKİZCE’DEKİ KIRSAL MAHALLELER

İkizce’de ise  Gaziler, Kale, Beylerce, Aşağı Karlıtepe, Yunuskırığı, Kurtluca, Başönü, Diyek, Yenice, Seymenli, Tombaşlı, Enağızlı, Yukarı Kaynartaş, Esentepe, Derebaşı, Dumantepe, Kiraztepe, Düzmeşe, Özpınar, Kervansaray  Kırsal Mahalle olarak; Merkez, Yoğunoluk, Kurtköy, Kocaman, Fatih, Ağcaalan, Yukarı Karlıtepe, Düzpelit, Devecik, Aşağı Kaynartaş, Şentepe, Bolluk Mahallelerinin ise Kırsal Yerleşik Alan olarak belirlendi.

ÇAMAŞ’DAKİ KIRSAL MAHALLELER

Çamaş da ise Akköy, Akpınar, Budak, Burhangüneyi, Çavuşbaşı, Danışman, Edirli, Giden, Gümüşlü, Hisarbey, Kemalpaşa, Kestaneyokuşu, Kocaman, Saitbey, Sakargeriş, Söken, Tepeli, Uzunali ve Yenimahalle  Kırsal Mahalle olarak; Örmeli, Sarıyakup, Sucuali ve Taşoluk Mahallelerinin ise Kırsal Yerleşik Alan olarak belirlendi.

YENİ DÜZENLEMENİN AVANTAJLARI ŞÖYLE;

“Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10. maddesi ile başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor. Söz konusu Torba Kanun ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na eklenen madde ile getirilenleri şöyle özetleyebiliriz:

1-Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir.

2-Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir.

3-Büyükşehir belediyesi, birinci fıkra uyarınca ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul edebilir ya da reddedebilir.

Vergi ve harç indirimi

4-Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır.

5- Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanır.

6- Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanır.

Su faturasına yüzde 50 indirim

7- Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz.

8- 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 12’nci maddesinin yedinci fıkrası ile 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ek 17’nci maddesi hükümlerinden yararlanan yerler; kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenmesi halinde bu madde hükümlerine aykırı olmayan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan faydalanmaya devam ederler.

9-Bu madde uyarınca kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerler hakkında 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 1’inci maddesinin 15 ve 29. fıkraları uygulanmaz.”

Özetle, 30 büyükşehirde mahalleye dönüştürülen köylerin statüsü ile ilgili çok önemli bir değişiklik yapıldı. Başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının, köy muhtarlarının çoğunun bundan haberi bile yok. Öyle anlaşılıyor ki iktidar ve muhalefetin de haberi yok.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-