Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİ KÜLTÜR MERKEZİNİ İSTİYOR

ÜNYELİ KÜLTÜR MERKEZİNİ İSTİYOR
30 Temmuz 2020 - 1:21

Mart ayında başlayan Ünye Kültür merkezi inşaatında bir kez daha hayal kırıklığı yaşandı. İnşaat bu seferde yüklenici firmanın yaptığı işe karşılık hakediş parasını alamadığı gerekçesiyle durdu.

Toplam 6 bin 247 m2 alan içinde , 2 bin 460 m2 yapı oturum alanı üzerine kurulacak olan Ünye Kültür Merkezi inşaatında yaşanan hayal kırıklığı Ünyeliler tarafından üzüntüyle karşılandı.

Kültür Merkezi inşaatı, tasarruf tedbirlerine takılmasaydı 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyordu.

Yapılan araştırma sonucunda, yüklenici firmaya 3,5 milyon hak edişinin ödenmediği, bu nedenle firmanın buradaki ekip ve ekipmanını başka bir işine naklettiği öğrenildi.

Parası hazır denilmişti

Ünye Kültür Merkezi ile ilgili olarak Mart ayında yeniden inşaata başlandığı sırada ilgililer tarafından yapılan açıklamalarda, Kültür Bakanlığı’nda buranın parasının hazır olduğu, ödenek sıkıntısı yaşanmayacağı belirtilmişti.  

Toparlak: Para gönderilecek, müteahhide ödeme yapılacak demişti

”Kültür Merkezi’nde durma söz konusu değil. Müteahhit de kaldığı yerden çalışmaya devam edecek. İşler devam etmeli” diyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak’ın yaptığı açıklamada yürekler su serpmişti ama şuana kadar değişen bir şey yok.

Toparlak şöyle demişti,“İnşaat dönemi pandemi sürecine rastladığı için ödemelerde kısa süreli aksaklıklar olabiliyor. Konuyla ilgili yaptığım görüşmede müteahhidin alacağı olan 3,5 milyon TL’lik hakediş parası Ordu İl Turizm Müdürlüğü üzerinden YİKOP’a gönderilecek. YİKOP’tahak ediş onaylanınca müteahhidin alacaklı olduğu para hesabına geçecek. Olayı yakından takip ediyoruz. Gerekli girişimlerde bulunuyoruz.”

VATANDAŞ TEPKİLİ

Vatandaşlar gazetemizi durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.”Uzun yıllardır Kültür merkezini bekliyorduk.Ünye’ye değer katacak proje maalesef durdu.Bir an önce merkezin bitmesi için yetkililerin olaya el atması gerekli.Bu merkez ile bölgeye de hareketlilik gelecek. Gerek Sanatta ve kültürde ,gerekse cazibe merkezi olmayışı nedeniyle bu projenin bitirilmesi elzemdir.Şehrin göbeğinde böyle devasa projeyi yarım bırakmak çevreyede ,esnaflara zarar veriyor.Sayın devlet büyüklerine sesleniyoruz ve KÜLTÜR MERKEZİMİZİ istiyoruz”dediler.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-