Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye’de Gazilere, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Edildi

Ünye’de Gazilere, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Edildi
08 Ağustos 2019 - 16:11

Ünye’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele madalya ve berat tevcih töreni gerçekleşti.

Ünye Kaymakamlığı tarafından hazırlanan madalya ve berat tevcih programında, Kıbrıs Barış Harekatına katılmış ve savaşarak mücadele göstermiş olan Ünyeli gazilere madalya ve beratları takdim edildi.

Bugün Ünye Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasıyla devam eden programda 42 gaziye madalya ve beratları verildi.

Ünye İlçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney programda yaptığı konuşmada şöyle konuştu;

 “ Bundan yaklaşık  45 yıl önce garantörlük hakkımızı kullanarak anosis hayalleri ve  planları peşinde Makaryus’un zulmü altında ezilen Kıbrıslı Türklerin ve masum halkların imdadına gönülden kahramanca destek vererek, uzunca bir süredir her ne kadar sahada kazandığımız zaferi kağıt üzerine istediğimiz kadar dökmemize fırsat vermeseler de barışı ve huzuru fiilen temsil eden kahramanlarımıza, bugün hep beraber millet ve şükran duygusu olarak kahramanlıklarını unutmadığımızı hissettirmek adına madalya taktim ediyoruz.

İyi ki varsınız

Biz Kıbrıs’ı hep savaşarak almış ama maalesef tarih boyunca hep savaşmadan kaybetmek durumunda kalmışız. Kıbrıs harekatının bizim özellikle milli savunmamız konusunda ulusal savunmamız ve politikalarımız noktasında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Sizler gün ölümü göze alarak bin bir yokluklar neticesinde Kıbrıs’ın zalim ayaklar altında inlemesine son verdiğiniz.

Kıbrıs harekatında şehit olan askerlerimizi rahmet ve minnet ile yad ediyorum.Hayatta olan gazilerimizi ve ailelerini de mutluluk ve huzur içerisinde daha nice uzun ömürler ile yaşamalarını vatanımıza ve milletimize güzel hizmetleri ile katkı sağlamalarını temenni ediyorum. İyi ki varsınız ve sizler gibi vatan kahramanları yetiştiren aileler var. Sizlere bir kez daha şükranlarımı sunuyor hepinizi saygı ile selamlıyorum.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-