Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye’de Fidanlar Toprakla Buluştu

Ünye’de Fidanlar Toprakla Buluştu
11 Kasım 2019 - 12:43

Bugün Türkiye’nin 2023 noktasında ağaç dikme seferberliği yaşanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün koordine ettiği ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında bugün 11 milyon fidan,  saat 11.11 itibariyle toprakla buluşmaya başladı.

“Geleceğe Nefes” seferberliği çerçevesinde Ordu’da da 121 bin fidan toprakla buluşuyor.

Ünye’de gerçekleştirilen “11 milyon ağaç: bugün fidan yarın nefres” programı ilk olarak Cezaevinde başladı.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Melih Aladağ, Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Emniyet Müdürü Ahmet Aksu ve vatandaşlar katıldı.

Ünye’deki fidan dikme seferberliği Cezaevinin ardından Canik Fen Lisesi’nde ve Orhun Güven’in bahçesinde devam edecek.

Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Melih Aladağ;

“Ağaç dikme bayramı dedigimiz bu etkinliğine katıldığımız için çok mutluyuz. Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü arkadaşlarla gerçekleştirmek bu olayı daha anlamlı kıldı. İnşallah nice böyle güzel etkinliklerde buluşuruz. Hepinize teşekkür ederim.” Dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney;

“Bugün bütün ülkemizde, vatanımızın dört bir köşesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılmış olan ve dünyada bir rekor denemesi gerçekleştirilecek ağaç dikme seferberliğinin bizde Ünye’deki aktivitesini hep beraber gerçekleştiriyoruz.

Bir nefes projesi adı altında ülkemizin erozyona karşı korunması, yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması hususunda belki de bugüne kadar dünyada eşi benzeri olmamış başarılı bir çalışma ortaya konuluyor. Biz çocukluğumuzdan beri ‘tohumlar fidana fidanlar ağaca ağaçlar ormana dönmeli yurdumda’ türküleriyle şarkılarıyla büyüdük. Ve bu bilinçle ülkemizde 20-30 yıl öncesine göre orman örtüsü her geçen gün artıyor. Sadece ağaç dikilmiyor. Burada da gördüğünüz gibi meyve veren cinsler yani ceviz ve kestane gibi ağaçlar da dikilerek hem orman örtüsü elde ediliyor hem de gelir elde edilecek ağaçlara sahip oluyoruz. Diktiğimiz fidanların ağaçlara, meyvelere ve ormanlara dönüşmesini diliyorum. Temennim odur ki, bu diktiğimizin ağaçların gölgesinde hep beraber tekrar güzel günlerde buluşalım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çalışmaların güzelliklere ve iyi neticelere vesile olmasını diliyorum.” Dedi.

Yurt genelinde gerçekleştirilen ağaçlandırma seferberliği öncesi “Geleceğe Nefes” ‘geleceğenefes.com’ internet sayfası üzerinden halkın yoğun desteğiyle 81 ilde sahiplenilen Fidan sayısı 13 milyonun üzerine çıktı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-