Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE’DE DEFİNE İÇİN HARAP EDİLEN ŞELALE GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

ÜNYE’DE DEFİNE İÇİN HARAP EDİLEN ŞELALE GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI
27 Ocak 2020 - 0:54

“HERKES YAŞADIĞI YERİ KORUMALI”

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Erenyurt mahallesinde bulunan Dipselek Şelalesi Aralık 2017 yılında defineciler tarafından tahrip edilmişti. Ordu Çevre Derneği’nin girişimleri sonrası Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ini olduğu ortaya çıkmıştı. İş makineleriyle şelalede hazine arayan defineciler şelaleyi ve dere yatağını bozmuşlardı.

Ordu Çevre Derneği Üyesi Eren Atasoy, şelalede yaptığı incelemede yere yatağının ve şelalenin kendi kendini onardığını ifade etti. Defineciler söktükleri kayaları, taşları şelale gölüne ve dere yatağına bırakıp gitmişlerdi.

Şelalenin ve dere yatağının kendini yenilediğine dikkat çeken Ordu Çevre Derneği Üyesi Eren Atasoy, “Define bulamadılar. Şelaleyi ve dere yatağını bozdular. 2017 Aralık ayındaki yıkımdan sonra aradan yaklaşık üç yıl geçti. Yerinde inceleme yaptım. Tahrip edilen yerler duruyordu, dere yatağı kendini yeterli olmasa da yenilemişti. İnsanlar çıkarları için her yeri talan ediyor. Şelalenin tahribi sırasında Cevar Atar, Ceyhan Aksu ile birlikte suç duyurusu yaptık. Bir süre engelledik. Tahrip fazla olmasın diye sık sık gidip geldik. Yeniden gittiğimde tahrip edilen yerler duruyordu ama dere yatağı kendini yenilemişti. Herkes yaşadığı korumak için çaba içinde olmalı.” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-