Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye Tatlıları, İtalya’yı Fethetti

Ünye Tatlıları, İtalya’yı Fethetti
14 Kasım 2019 - 7:05

Ünye Belediyesi ve Ünye Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Roma Türk Kültür Merkezi iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte, , Osmanlı mutfağına özgü tatlıları tanıtıldı.

Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Eski Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ünye ÇATOM Başkanı Selma Hasdemir ve çok sayıda İtalyan davetli katıldı.

Programın açılışında konuşan, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, tatlıların Türk mutfağındaki yeri ve önemine değinerek, “Tatlılar, bizim için misafirlerimizi ağırlarken, aynı zamanda karşı tarafa gösterilen önemin nişanesidir.” dedi.

İhsan Akbulut’un sunumunun ardından, Şef Ercan Yılmaz ve ekibinin hazırladığı, Osmanlı tatlılarından; helatiye, paluze, baklava, lokma, sütlaç, helva, aşure, kadayıf, kalburabastı ve lokum ikram edildi.

İtalyan konuklardan büyük ilgi gören tatlılar, kısa sürede tükendi.

“Bölgemizi tanıtmak için fırsat oldu”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı etkinlikle ilgili olarak; “YEE Roma’nın organizasyonu, Ünye ÇATOM Derneğimizin katkılarıyla Osmanlı tatlılarını tanıtmak ve tattırmak münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Bizler de bu etkinlik kapsamında Roma’daki Yunus Emre Enstitümüzde bulunmaktan çok keyif aldık, gurur duyduk. Önemli otoritelerin katıldığı bu toplantıda bölgemizin turizm destinasyonlarını anlatmak, o bölgede ziyaret edilebilecek yerleri aktarmaya yönelik bir fırsat da bulduk.” ifadelerini kullandı.

Tavlı, İtalya ziyaretinin çok olumlu ve verimli geçtiğini dile getirerek, “İtalyan dostlarımız, bizi özenle ağırladılar ki biz de onların bu ilgisinden çok memnun olduğumuzu, teşekkür ettiğimizi belirttik. Bununla birlikte İtalyanlarla bir kardeşlik, dostluk bağımız oluşması için Ascoli Piceno kentiyle kardeş şehir oluşturma noktasında, çalışma başlattık.” şeklinde konuştu.

Osmanlı ve Ünye’nin yerel tatlılarını İtalyanlarla paylaştık

Ünye ÇATOM Başkanı Hasdemir de bu etkinlikle YEE Roma bünyesindeki üçüncü etkinliklerini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Geleneksel Osmanlı tatlılarımızı ve Ünye’nin yerel tatlılarını Romalı misafirlerimizle buluşturduk. Ülkemizin zenginliklerini İtalyan dostlarımızla paylaşmaktan son derece mutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-