Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye Halk Pazarında Son Durum

Ünye Halk Pazarında Son Durum
03 Ekim 2018 - 14:01

Ünye’de Çarşamba günleri kurulan halk pazarında, son haftalar olduğu gibi bu hafta da domatesin fiyatında düşüş yaşanmadı.

Yaptığımız röportajda pazar esnafları, bu hafta pazara olan ilgiden memnun olduklarını ifade ederken vatandaşları da fiyatlardan dolayı mağdur etmemeye çalıştıklarını söylediler.

Domates fiyatları hava nedeniyle yüksek olduğunu fakat diğer sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşandığını ifade eden pazar esnafları;

“Bu hafta pazarın durumu güzel çünkü doların inmesiyle meyvelerin fiyatları biraz düştü. Geçen haftalarda 7,5 liraya sattığımız muz bu hafta 5 liraya düştü böylelikle de vatandaşların muza ilgisi çoğaldı. Parkende satılan ürünle toptan satılan ürünün fiyatı daha ucuz oluyor o yüzden bu hafta fiyatlarımız çok güzel. Geçen hafta 7,5 lira olan nar bu hafta 5 lira yine aynı şekilde 6,5 lira olan üzüm 5 liraya düştü. Bu hafta fiyatlarımız yarı yarıya. Geçen hafta kestanemiz geldi 25 liraydı, bu hafta 10 liraya düştü yani 15 liraya satılıyor. Pazarın bu halinden memnunuz şu anlık güzel gidiyor. Fiyatların düşüş sebebi ise sebzelerin ve meyvelerin fazla gelmesi, birde doların oynaması diye düşünüyoruz.”

“Pazarın şuan durumu çok güzel ama domatesin yurt dışındaki icraatından ve hava olaylarının kötü gittiğinden dolayı fiyatların artış gösterdiği gözükmektedir.  Halk bu durumdan memnun değil ama netice itibariyle de bizim yapacak bir şeyimiz yok. Bu sene domatesin fiyatları bu şekilde gider pazarın genel durumuna bakarsak salatalık, biber ve patlıcanın fiyatları normal. Vatandaşlarımız ucuzluktan yana bizde öyleyiz ama bu sene durumlar bu, yapacak bir şeyimiz yok ama inşallah seneye uygun fiyatlarla karşınıza çıkarız diyoruz.”

“Bu hafta pazarın durumu çok iyi mandalina ve elmanın fiyatları aynı ama sebzede artışlar oldu. Domatesin fiyatları 5.6.7 liraya kadar gidiyor. Mandalina ve elma 2 ve 2,5 lira üzüm 5 lira, biber ve patlıcan 2,5 lira. Bu hafta havuç ve yeşillik satılmaya başladı. Vatandaşlar parasının olmadığını ve bu sene fındığında olmadığını öne sürüyor tezgâhı gören vatandaş geri kaçıyor. Biz manavcılar da şaşırıyoruz birbirimize destek olmamız gerekiyor ki onlar bize versin bizde onlara verelim ama hal böyle olunca da yapacak bir şeyimiz kalmıyor. İlerleyen dönemlerde domatesin fiyatı düşebilir ama biber ve patlıcanın mevsimi geçtiği için fiyatları yüksek olabilir. Mersin’in biberi ve patlıcanı geldi.” diye konuştular.

 

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-