Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“ÜNYE GEÇMİŞTEN BU YANA TARİHİ BİR LİMAN KENTİDİR”

“ÜNYE GEÇMİŞTEN BU YANA TARİHİ BİR LİMAN KENTİDİR”
06 Ocak 2021 - 17:04

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR yaptığı basın açıklamasında Ünye ile ilgili gündemde olan projeler hakkında konuştu.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR açıklamasında;

    “ Ünye tarih İpek Yolu üzerinde bulunan ve 1920 tarihinden bu yana  resmi liman kenti olma  özelliğini koruyan  bir ilçedir. Ünye stratejik ve coğrafi konumu itibariyle de ülkemizin uluslararası limanlara açılması yönündeki çalışmalara hizmet etmektedir.

     Ayrıca ilimizde vergi alanında her yıl ilk üç sıraya giren Ünye Çimento gibi bir tesisin olması, Ünye-Fatsa ilçeleri arasında dünya çapında kil yataklarının bulunması ve bu ürünlerin ihracatının mevcut Ünye Limanı üzerinden yapılması, hammadde-tesis-ulaşım bütünlüğünü sağlamaktadır.

     Ünye OSB, Ünye-Akkuş-Niksar ve Sivas iç bağlantı yolu ile liman bütünlüklü bir proje olarak değerlendirilmelidir. Özellikle İç Anadolu bağlantısı ile ihraç kalemleri artarak Ünye liman  şehri olarak güçlenecektir. Ünye-Niksar dere içi yolunun tamamlanması ile birlikte Ünye Limanının Orta Anadolu ile ticari anlamda kapasitesinin kat kat artacağı aşikardır.

     Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları da şu anda mevcut olan limanımıza bir büyük mendirek daha yapılarak, hacmini ve kapasitesini arttırmak yönündedir. Projeleri bitmiş ve mendirek dolgu uygulanması aşamasına gelmiştir.

     Bu bağlamda, OTSO başkanı Servet ŞAHİN’in mevcut ve büyütülen Ünye Limanını yok sayarak, Orduya ayrı bir liman talep etmesi, Ordu ili bütününe ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanı çalışmalarına aykırılık teşkil etmektedir. “ dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-