Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIKTA HAVZA MODELİ İÇİN ÜNYE EN İDEAL YER

FINDIKTA HAVZA MODELİ İÇİN ÜNYE EN İDEAL YER
10 Mart 2021 - 1:16

Türkiye için bir zamanla Türkiye’nin sahip olduğu yaklaşık 740 hektarlık alanın fındık alanının % 60 ‘ına yakın kısmı Doğu Karadeniz’de yer almaktadır.

Fındık bahçelerinin önemli bir kısmının neredeyse asırlık ağaçlardan oluşacak hale geldiği yörede ,devletin 2000 ‘li yılların başında fındığı söküp yerine başka ürün dikmeyi maddi olarak teşvik ettiği bir süreçte Trabzon Ticaret Borsası olarak 2003 yılında Kaliteli Fındık Projesi uygulamasının ilk adımlarını atarak “azaltarak değil ,arttırarak kazanma” formülü ile herkese örnek olmaya çalıştık .

30 havza üzerinde yapılması planlanan ve Doğu Karadeniz Havzası için de çay ve fındığın baz alındığı uygulamanın aradan 10 yıl geçmesine rağmen harekete geçilmemesi devlet ve toplum olarak planlı ve programlı çalışmaya ne kadar uzak olduğumuzun göstergesidir.

Örneğin ,fındığın ilk dikim ve ana üretim kesimi olarak adlandırılan Ordu’nun Ünye ilçesinin doğusunda yani Doğu Karadeniz yöresinde verim ve kaliteyi arttırmak için havza modeli büyük bir fırsat oluşturmasına rağmen maalesef gerektiği gibi harekete geçirilemedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-