Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE BİNİCİLİK TESİSLERİNDEKİ ATLARA MİKROÇİP TAKILDI

ÜNYE BİNİCİLİK TESİSLERİNDEKİ ATLARA MİKROÇİP TAKILDI
25 Kasım 2020 - 1:18

Tek Tırnaklı Hayvanlar Kimliklendiriliyor.

Ünye ilçe Tarım ve Orman müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle;

İlçemiz Günpınarı Mahallesinde yer alan Ünye Belediyesi Binicilik Tesislerinde bulunan atlara İlçe Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerince mallein uygulaması ve akabinde mikroçip takılarak kayıt altına alınmıştır.Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik gereğince at, katır, eşek gibi tek tırnaklı hayvanlara mikroçip uygulanmak suretiyle, kayıt altına alınma ve kimliklendirme çalışmalarımızda “ Düzenlenen tek tırnaklı kimlik belgesinde, hayvanın özel yaşam numarası, mikroçip kodu, cinsiyeti, türü, doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler bulunmaktadır.

Kimliğe, hayvanın eşkali, işaret ve nişaneleri de kaydedilmektedir. Çalışmalar kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar her yaştan tek tırnaklı hayvanlar yaşlarına bakılmaksızın kayıt altına alınacak ve kimlik belgesi düzenlenecektir.

Ancak, 1 Ocak .2021 tarihinden sonra yönetmelik gereğince her yaştaki hayvan kaydı mümkün olmayacaktır. Tek tırnaklı hayvan sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için 31 Aralık 2020 tarihine kadar hayvanlarını mikroçip taktırmak suretiyle kayıt altına almaları ve kimliklendirmeleri gerekmektedir. Mikroçip takılmak suretiyle kayıt altına alınan ve kimliklendirilen hayvanlara mikroçip takılmadan önce, Ruam (Mankafa) hastalığını taşıyıp taşımadığını tespit etmek amacıyla mallein testi uygulanmaktadır. Ruam hastalığı tek tırnaklı hayvanlardan insanlara bulaşan (zoonoz) bir hastalık olması sebebiyle tek tırnaklı kimliklendirme çalışmaları hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığını korunması açısından önemlidir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-